Wiadomości z Zabrza

Za nami kolejne spotkanie dotyczące funduszy norweskich

  • Dodano: 2022-06-30 08:45, aktualizacja: 2022-06-30 08:54

W ramach projektu pn. „Miasto przestrzenią rozwoju” finansowanego z programu „Rozwój Lokalny” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 trwają systematyczne prace i konsultacje. W zabrzańskim magistracie odbyło się wczoraj spotkanie Zespołu Koordynującego projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Akademia Dziecięco-Młodzieżowa

Omawiano postępy prac przy realizacji poszczególnych zadań realizowanych w ramach projektu. Jednym z nich jest Akademia Dziecięco-Młodzieżowa – czyli cykl warsztatów, podczas których dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi studenci. Udział we wszystkich zajęciach jest dla uczestników bezpłatny. Rozpoczną się we wrześniu br.

Półkolonie edukacyjno-zawodowe dla dzieci z Zabrza

Wcześniej, bo już 18 lipca, w ramach projektu pn. „Miasto Przestrzenią Rozwoju” rozpoczną się półkolonie edukacyjno-zawodowe dla dzieci z Zabrza, które koordynuje Centrum Rozwoju Rodziny. Pierwszy turnus potrwa do 29 lipca, a drugi od 1 do 12 sierpnia. Dzieci będą zwiedzały zabrzańskie atrakcje oraz spędzały czas w ciekawych miejscach naszego miasta; będą też poznawały zawody w miejscu ich realnego wykonywania i uczyły się przedsiębiorczości.

Nowe oblicze Parku Hutniczego

Warto przypomnieć, że dzięki projektowi „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju” nowe oblicze zyska Park Hutniczy. Zostanie odświeżony i wzbogacony o małą architekturę. To właśnie tutaj powstanie wodny plac zabaw i skatepark. Dzięki inwestycji Park Hutniczy stanowić będzie wspaniałe miejsce do spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny.

Kolejne inwestycje i wydarzenia

W ramach projektu w Kończycach i Maciejowie powstaną tężnie. Zyska też m.in. Urząd Stanu Cywilnego w Zabrzu, który zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne.

Wśród zadań nie inwestycyjnych, tzw. „miękkich”, warto wymienić m.in. zajęcia z aktywnych postaw – blok dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz „Akademię Witalności” oraz projekt „Zostań z nami w weekend”, które służyć będą integracji lokalnej społeczności.

W mieście będą prowadzone także ogólnodostępne wydarzenia edukacyjne, takie jak zajęcia plenerowe czy eventy ekologiczne, które szerząc wśród mieszkańców wiedzę i promując dobre praktyki przyczynią się do ochrony tych elementów środowiska, które są nam niezbędne do życia.

Wśród głównych celów projektu „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju” warto wymienić m.in.: poprawę jakości życia w mieście poprzez poprawę potencjału gospodarczego i społecznego miasta, jakości środowiska naturalnego oraz jakości przestrzeni miejskich; poprawę spójności działań i wzrost zaufania mieszkańców do instytucji publicznych, stworzenie standardów nowoczesnego świadczenia usług publicznych oraz poprawę zdolności instytucjonalnych administracji miasta.

Oprócz materialnych efektów realizacji projektu odczuwalne będą również efekty niematerialne, w tym m.in.: zintensyfikowanie rozwoju miasta poprzez rozwój miejskich specjalizacji; wzmocnienie integracji mieszkańców; zwiększenie ich świadomości ekologicznej; uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej, a zarazem zwiększenie ilości inicjatyw na rzecz aktywnego spędzania wolnego czasu w „nowej” przestrzeni miejskiej. Działania podstawowe projektu w tym zakresie mają zainicjować proces zmian gospodarczo-społeczno-środowiskowych na terenie miasta,

Projekt realizowany będzie do 30 kwietnia 2024 r.

Całkowite maksymalne koszty kwalifikowalne w ramach projektu wynoszą: 15 328 498,86 zł.

Dofinansowanie:  3 371 346,00  euro.  

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.