Za nami święto Szlaku Zabytków Techniki, które w naszym regionie odbyło się 3 września. W Zabrzu w tym wyjątkowym wydarzeniu wzięły udział cztery obiekty: Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza – Strefa Carnall, Park 12C Sztolni Królowa Luiza oraz Szyb Maciej. Ci, którzy wybrali się do jednego z tych miejsc mogli liczyć na wiele atrakcji oferowanych bezpłatnie lub w atrakcyjnej cenie. Można było zwiedzać z przewodnikiem Kopalnię Guido, Szyb Maciej oraz sztolnię Królowa Luiza. W każdym z tych obiektów odbywały się ciekawe warsztaty, pokazy, koncerty i spektakle.
Tegorocznej Industriadzie towarzyszyło hasło „Po Szychcie. Czas na fajrant!”
Tym razem, industrialne serce Śląska zabiło więc wolniej, spokojniej, jak na czas wolny przystało... Zabawa, relaks i miliony pomysłów na spędzanie czasu po pracy w towarzystwie rodziny, znajomych i kolegów z pracy – taka właśnie była tegoroczna Industriada.
W tegorocznej odsłonie święta Szlaku Zabytków Techniki wzięło ostatecznie udział 40 obiektów zlokalizowanych w naszym regionie, w tym siedem obiektów zaprzyjaźnionych: Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu – Zdroju, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej i Wieża wyciągowa w Porębie. Każdy z obiektów przygotował bogaty program wydarzeń. Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotowały możliwość bezpłatnego transportu w dniu wydarzenia.
– Po raz kolejny zrewitalizowane przez nas przestrzenie postindustrialne stanowiły ważny element Industriady – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Na rewitalizację obiektów poprzemysłowych wydaliśmy ponad 300 mln zł, z czego zdecydowaną większość stanowiło pozyskane przez nas dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. dzięki temu Zabrze stało się liderem turystyki poprzemysłowej – dodaje prezydent.