Wiadomości z Zabrza

XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu "Kultura Europy Środkowej"

  • Dodano: 2019-11-12 10:45

„Wojny i konflikty w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Aspekty społeczne i kulturowe” to tytuł dwudniowej XXIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu "Kultura Europy Środkowej", która rozpocznie się w naszym mieście już w najbliższy czwartek, 14 listopada.

Po raz dwudziesty trzeci organizują ją: Urząd Miejski w Zabrzu, katowicki oddział Polskiej Akademii Nauk oraz katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Patronat honorowy nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prezes Polskiej Akademii Nauk Jerzy Duszyński oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Organizatorzy zapraszają do Teatru Nowego w Zabrzu (pl. Teatralny 1) oraz Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu (ul. Wolności 408).

Referat wprowadzający pt. "Przemoc zbiorowa XXI wieku. Od kozłów ofiarnych po ludobójstwa klimatyczne" wygłosi dr hab. prof. UW Lech Nijakowski.

Międzynarodowe konferencje naukowe z cyklu „Kultura Europy Środkowej” odbywają się w Zabrzu od 1997 r. Inspiracją do zorganizowania pierwszej pt. „Środkowoeuropejskie dziedzictwo św. Wojciecha” było millenium śmierci św. Wojciecha. Konferencje te przyczyniają się do odkrywania naszej tożsamości i poznawania bogatej kulturowo przeszłości. W szerokim kontekście europejskim przybliżają nam historię śląskiej ziemi. Każdego roku biorą w nich udział uczeni z różnych ośrodków naukowych kościelnych i świeckich w kraju, jak również z Czech, Słowacji czy Niemiec. Konferencje mają też ogromny walor edukacyjny, uczestniczą w nich bowiem corocznie grupy młodzieży szkół średnich i studentów zainteresowanych tego typu tematyką.

Program 23. Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu "Kultura Europy Środkowej" znajdziecie Państwo na stronie http://www.kultura-europy.pl/program.html oraz w załączniku poniżej.

XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu "Kultura Europy Środkowej"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również