Wiadomości z Zabrza

Wycieczki po Zabrzu z okazji 5-lecia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli!

 • Dodano: 2022-06-28 09:45, aktualizacja: 2022-07-12 10:53

Z okazji 5-lecia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które przypada 2 lipca, obchodzone będzie pierwsze Święto Metropolii. W ramach niego zaplanowano szereg imprez mających na celu lepsze poznanie wszystkich regionów Metropolii oraz integrację lokalnych społeczności. Również w naszym mieście odbędą się cztery ciekawe wydarzenia, dzięki którym będzie można poznać wyjątkowe fakty z historii Zabrza.

ŚLADAMI DONNERSMACKÓW

Pierwsze z wydarzeń zaplanowanych na 2 lipca rozpocznie się o godzinie 10:00 przy Punkcie Informacji o Mieście (ul. Powstańców Śląskich 2/1). Podczas wycieczki będzie można poznać tajemnice miejsc związanych z rodem von Donnersmarck – rodzinie, której Zabrze w dużej mierze zawdzięcza swój obecny kształt. Wycieczka wyruszy z ul. Powstańców przez Teatr Nowy, tyły Huty Zabrze, Ratusz Miejski, dzielnicę Zandka i słynny Stalowy Dom oraz Cmentarz Żydowski.

SPACER ARCHITEKTONICZNY PO ZABRZU

O godzinie 10:00 z placu dworcowego (obok wejścia do dworca kolejowego) wyruszy spacer architektoniczny pod przewodnictwem popularyzatorki architektury Anny Syskiej. Będzie on okazją do poznania dwudziestowiecznej architektury Zabrza. Uczestnicy dowiedzą się co wspólnego ma Zabrze ze Śląską szkołą architektury, jak uczestnictwo kobiet w sporcie wpłynęło na wygląd budynków oraz w jaki sposób można było zaprojektować funkcjonalny dworzec. 

Architektura XX wieku, zwłaszcza ta powojenna, nie należy do tematów, których szlakami podąża statystyczny turysta. Wycieczka będzie więc wyśmienitą okazją dla odważnych i ciekawskich podróżników po regionie, aby dowiedzieli się równie interesujących rzeczy, jakie mogą usłyszeć w zamkach i muzeach, a niekiedy znacznie bardziej interesujących, bo dotyczących czasów, które pamiętają. Trasa obejmować będzie kolejno Dworzec kolejowy, Admiralspalast, Miejski Zakład Kąpielowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Budynek Policji, Centrum Edukacji, Dom Muzyki i Tańca, plac Traugutta, ul. Wolności.

LEGENDA GÓRNIKA ZABRZE – WYCIECZKA PO ARENIE ZABRZE

W trakcie zwiedzania Areny Zabrze, które rozpocznie się o 13:30, uczestnicy poznają historię najbardziej utytułowanego klubu piłkarskiego w Polsce. Pod okiem przewodników będzie można poczuć na własnej skórze moc dopingu najlepszych kibiców w Polsce, a także dowiedzieć się jak wygląda Górnik Zabrze od kuchni. W planie m.in.:

 • wejście na płytę boiska
 • przejście tunelem, gdzie na mecz wychodzą piłkarze
 • zwiedzanie trybun stadionu
 • przejście przez strefę VIP i biznes
 • odwiedzenie loży LP10
 • strefa biur pracowników Klubu
 • sala pucharowa. 

FOTO PIKNIK NA TRAWIE ŻURAWKOWE LOVE

O godzinie 15:00 w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu odbędą się warsztaty fotograficzne połączone z edukacją botaniczną i oprowadzaniem po Narodowej Kolekcji Żurawek  z założycielką Kolekcji. Uczestnicy będą mogli poznać najstarszy na Górnym Śląsku ogród botaniczny (założony w 1938 r.), w którym znajduje się Narodowa Kolekcja Żurawek – bylin, które stanowią dużą atrakcję dla działkowiczów i właścicieli przydomowych ogródków. Kolekcja aktualnie liczy ponad 340 odmian i gatunków ogrodowych i botanicznych Żurawek. Jest największym zbiorem tych roślin w Polsce, a nawet w Europie. Na 400 m2 został utworzony malowniczy zakątek pełen barw, ponieważ żurawki to rośliny ozdobne zarówno z liści jak i kwiatów – i w lipcu będą malowniczo rozkwitać.

Komentarze (1)    dodaj »

 • mieszkaniec

  Oprowadził bym wycieczki po takich miejscach że odechciało by się im na zawsze odwiedzać Zabrze. Szkoda że nie można do komentarzy dołączać fotek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również