Wiadomości z Zabrza

Wyborcze ABC, czyli co musisz wiedzieć o kwietniowym głosowaniu

  • Dodano: 2024-04-04 08:45, aktualizacja: 2024-04-04 08:57

Dobiega końca najdłuższa w historii kadencja samorządu. W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, ponownie pójdziemy do urn, by wybrać radnych oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów naszych miast i gmin.

GDZIE GŁOSUJEMY?

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania następuje z urzędu w przypadku osób zameldowanych na obszarze gminy na pobyt stały. Może to również nastąpić na wniosek wyborcy złożony w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce stałego zamieszkania. Dotyczy to osób stale zamieszkujących na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały, osób stale zamieszkujących na obszarze gminy pod innym adresem niż ich adres zameldowania na pobyt stały oraz osób nigdzie niezamieszkujących przebywających stale na obszarze gminy.

Lokale wyborcze w Zabrzu będą czynne w godzinach 7.00-21.00 Każdy z mieszkańców przypisany jest do konkretnej komisji obwodowej i może zagłosować w konkretnym lokalu wyborczym. Przeczytaj już dziś, gdzie oddasz swój głos. Tutaj znajdziesz listę lokali wyborczych w Zabrzu.

Informacja: 32 37-33-494 lub 37-33-412

JAK ODDAĆ WAŻNY GŁOS?

Mieszkańcy miast na prawach powiatu, a takim jest Zabrze, otrzymają po 3 karty do głosowania. Na jednej z nich będą nazwiska osób ubiegających się o urząd prezydenta miasta, na kolejnych nazwiska kandydatów do Rady Miasta oraz Sejmiku Województwa Śląskiego. Zagłosować można tylko na jednego kandydata na każdej z otrzymanych kart. Głos będzie ważny, jeśli w kratce przy nazwisku danego kandydata postawiony zostanie znak „X”.
W sytuacji, gdy na karcie zabraknie przecięcia lub krzyżyki zostaną postawione przy nazwiskach kilku kandydatów, głos zostanie uznany za nieważny. Nastąpi tak również, kiedy postawimy inny znak niż "X", albo nie postawimy go przy żadnym nazwisku.

CO WZIĄĆ ZE SOBĄ NA GŁOSOWANIE?

Udając się do lokalu wyborczego, musimy pamiętać o wzięciu ze sobą dokumentu tożsamości. Ten umożliwi komisji odnalezienie nas w spisie wyborców i dopuszczenie do głosowania.

KIEDY DRUGA TURA?

Druga tura potrzebna będzie w tych gminach i miastach, w których żaden z kandydatów na wójta/ burmistrza/prezydenta nie uzyskał ponad 50 procent głosów poparcia. W takiej sytuacji do drugiej tury przejdzie dwóch kandydatów, którzy w pierwszej uzyskali najwięcej głosów. Wówczas 21 kwietnia mieszkańcy otrzymają tylko jedną kartę do głosowania, zawierającą dwa nazwiska. Lokale wyborcze, podobnie jak w pierwszej turze, będą otwarte od 7.00 do 21.00.

KIEDY GŁOSUJEMY?

7 kwietnia
w godz. 7.00 – 21.00

TAKIE SĄ LICZBY

  • 5 lat potrwa nowa kadencja samorządu
  • 4 okręgi wyborcze wyznaczone są w Zabrzu
  • 25 radnych wybierzemy do Rady Miasta Zabrze

Więcej informacji nt. tegorocznych wyborów samorządowych znajdziecie Państwo TUTAJ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również