Wiadomości z Zabrza

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dla nowych użytkowników kryptowalut

  • Dodano: 2023-09-14 12:00, aktualizacja: 2023-09-18 12:59

Kryptowaluty są de facto sekwencjami kodu przechowywanymi na serwerach, co sprawia, że ich ochrona wymaga pewnego poziomu kompetencji technicznych. Oto kilka porad, które powinny pomóc w uniknięciu nieautoryzowanego dostępu lub kradzieży. Te zalecenia są przydatne przy korzystaniu z dowolnych narzędzi cyfrowych.

Bezpieczeństwo hasła

Nie korzystaj z jednego hasła w różnych serwisach i nie powracaj do hasła, które już raz było używane. Dodatkowo, warto posiadać odmienne adresy e-mail do kont powiązanych z kryptowalutami. Poniższe cztery sugestie pomogą Ci zabezpieczyć Twoje hasła przed próbami włamania.

Stwórz solidne hasło

Dąż do stworzenia hasła skomplikowanego i unikalnego. Najlepiej, gdyby miało przynajmniej 8 znaków, łącząc w sobie cyfry, symbole oraz małe i duże litery. Staraj się unikać haseł opartych na popularnych tytułach książek, scenach z filmów, dacie urodzenia lub innych łatwo dostępnych danych.

Zabezpieczanie kryptowalut

Jeśli tworzenie mocnych haseł sprawia Ci trudność, warto skorzystać z narzędzi takich jak Dashlane, LogMeOnce lub LastPass. To skuteczny sposób na bezpieczne przechowywanie wszystkich haseł.

Aktualizuj hasło systematycznie

Chociaż specyficzne hasła mogą być wyjątkowo bezpieczne, istnieje ryzyko ataków hakerskich. Warto zatem zmieniać hasło co kilka miesięcy (przynajmniej raz na pół roku).

Włącz weryfikację dwuetapową

Weryfikacja dwuetapowa (2FA) to dodatkowy sposób zabezpieczenia. Poza tradycyjnym hasłem, podczas logowania będziesz musiał wpisać kod jednorazowy. Dzięki temu nawet w przypadku zdobycia Twojego hasła, osoby niepowołane nie wejdą na Twoje konto.

Ochrona połączenia i sprzętu

Inne zagrożenia to złośliwe oprogramowanie, które może naruszyć sprzęt lub połączenie sieciowe. Oto sposoby, aby uchronić się przed nimi.

Korzystaj z bezpiecznych sieci

Kiedy przeprowadzasz operacje związane z finansami, używaj pewnych sieci internetowych. Unikaj otwartych sieci Wi-Fi, które są narażone na ataki. Używanie VPN, nawet w domowej sieci, zwiększa Twoje bezpieczeństwo - ukrywa lokalizację i adres IP, zachowując prywatność online.

Dbaj o sprzęt

Bez względu na to, jakiego urządzenia używasz, zainstaluj na nim oprogramowanie anty-malware. Inwestuj w renomowane programy antywirusowe i dbaj o ich regularne aktualizacje. Konfigurując automatyczną aktualizację, zapewniasz stałe zabezpieczenie. Wszystkie aplikacje kryptowalutowe też muszą być na bieżąco aktualizowane.
Ponadto warto mieć włączoną blokadę ekranu, unikać logowania się na konta z komputerów publicznych lub służbowych i, jeżeli to możliwe, posiadać dedykowany sprzęt do operacji kryptowalutowych. Upewnij się, że zawsze korzystasz z aktualnej przeglądarki i znasz zasady bezpiecznego surfowania.

Ochrona portfela cyfrowego

Ochrona portfela cyfrowego może wydawać się skomplikowana z uwagi na wiele potencjalnych luk. Niemniej jednak, z odpowiednią wiedzą możesz podnieść poziom bezpieczeństwa.

Stawiaj na portfele offline

Najlepszym sposobem na ochronę środków jest przechowywanie ich w portfelu offline, nazywanym też „zimnym”. W odróżnieniu od portfeli online, „zimne” działają podobnie do pamięci przenośnej i nie są cały czas podłączone do sieci. To doskonałe miejsce dla środków, które chcesz zachować na dłużej. Dla lepszej ochrony warto podzielić środki między kilka różnych portfeli.


Ochrona aktywów kryptowalutowych: kluczowe kwestie
Kiedy dzielisz się osiągnięciami finansowymi w sieci, zwłaszcza na platformach społecznościowych, stajesz się celem dla hakerów. Euforia z odnoszonych sukcesów może Cię kosztować, jeśli nie zachowasz dyskrecji. Pamiętaj, aby klucze prywatne, hasła i inne dane dotyczące kryptowalut pozostawały tajemnicą. W cyfrowym świecie wszyscy obserwują, a roztargnienie może okazać się kosztowne.

Uważaj na próby oszustwa

Ataki typu phishing to manipulacje mające na celu wyłudzenie od Ciebie ważnych informacji lub zmuszenie Cię do instalacji szkodliwego oprogramowania. Najczęściej zaczyna się od wiadomości, która przychodzi przez e-mail lub media społecznościowe.

Oszuści, próbując zdobyć Twoje informacje, często udają kogoś, kogo znasz lub firmę, której ufasz. Mogą nawet udawać dział wsparcia technicznego. Jeśli jakaś platforma prosi Cię o podanie wrażliwych danych, jak login albo hasło, dwukrotnie zastanów się czy mają do tego prawo.

Fałszywe strony

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to fałszywe strony, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak znane Ci platformy. Wiarygodna giełda kryptowalut - to podstawa sukcesu. Koniecznie upewnij się, że jesteś w odpowiednim miejscu - najlepiej dodaj zaufane strony do zakładek lub wprowadź adres samodzielnie. Przeglądarka może ostrzegać Cię przed niebezpiecznymi stronami – słuchaj jej. Zachowuj ostrożność w trakcie wszystkich działań związanych z kryptowalutami i unikaj nieznanych linków oraz podejrzanych wiadomości.


Pamiętaj, że niektóre platformy mogą być w stanie pomóc w zablokowaniu nieautoryzowanych transakcji lub próbie odzyskania utraconych środków. Podejść do bezpieczeństwa kryptowalut jest wiele. Jak postawić na bezpieczeństwo nowym użytkownikom giełd kryptowalutowych? Oto prosta instrukcja krok po kroku!

  • Zmień hasła do wszystkich swoich kont, zwłaszcza do kont powiązanych z portfelem kryptowalutowym. Upewnij się, że nowe hasło jest unikalne i skomplikowane.
  • Włącz weryfikację dwuetapową tam, gdzie to możliwe. Daje to dodatkową warstwę zabezpieczeń.
  • Nie udostępniaj swoich prywatnych kluczy lub fraz odzyskiwania (tzw. mnemonic phrase) nawet najbliższym osobom.
  • Spróbuj śledzić ruchy środków za pomocą blockchain explorerów (na przykład Blockchain.com, Blockchair, Etherscan lub Tokenview). Chociaż może to nie doprowadzić do odzyskania środków, pomoże zrozumieć, dokąd Twoje środki zostały przeniesione przez oszustów.
  • Zgłoś sytuację odpowiednim władzom (prokuraturze lub policji). W wielu krajach, w tym w Polsce, policja i inne organy ścigania są uprawnieni do prowadzenia dochodzenia w sprawie kradzieży lub przejęcia kryptowalut.
  • Uważaj na różne sposoby oszustwa. Pamiętaj, że ich liczba co roku wzrasta. Jeśli ktoś oferuje Ci pomoc w odzyskaniu środków w zamian za opłatę z góry, prawdopodobnie jest to kolejne oszustwo.
  • Zastanów się nad korzystaniem z bardziej zaawansowanych metod przechowywania kryptowalut, takich jak portfele sprzętowe, które są odporne na ataki hakerskie.

W przyszłości regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie i aplikacje, aby zapewnić najnowsze zabezpieczenia. Ponadto zawsze badaj źródło oprogramowania, którego planujesz użyć, aby unikać fałszywych aplikacji lub oprogramowania.


Pamiętaj, że w świecie kryptowalut odpowiedzialność za bezpieczeństwo środków spoczywa głównie na użytkowniku. Ochrona prywatnych kluczy i dostępu do portfeli jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa Twoich aktywów.
 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.