Wiadomości z Zabrza

Wojciech Kilar patronem II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2022-10-26 09:45

Od 1 września br. II Liceum Ogólnokształcące może szczycić się imieniem Wojciecha Kilara, wybitnego pianisty i kompozytora, twórcy muzyki filmowej oraz religijnej, który swoje życie związał ze Śląskiem. Z tej okazji, w Teatrze Nowym w Zabrzu, odbyła się uroczystość, w trakcie której świętowała społeczność szkoły oraz jej przyjaciele i sympatycy.

Nowy patron II LO w Zabrzu

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar wraz z radnymi, zastępca dyrektora gliwickiej delegatury Kuratorium Oświaty Jakub Padewski, a także wybitni absolwenci placówki rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Grzegorz Hańderek, wykładowca ASP prof. Michał Minor, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie prof. Adam Regiewicz oraz profesor Politechniki Śląskiej dr hab. inż. arch. Tomasz Wagner.

Obchody nadania imienia szkole rozpoczęły się przemówieniem dyrektor Agnieszki Gurnacz, która przybliżyła historię placówki i wspominała postacie, które przyczyniły się do rozsławienia liceum. Następnie prof. Adam Regiewicz przybliżył sylwetkę Wojciecha Kilara oraz wskazał kwestie, które uzasadniają jego wybór na patrona placówki.

– Cieszę się, że tak wybitna postać zostaje patronem Waszej szkoły. Człowiek realizujący z ogromną pasją muzykę filmową i religijną, z wyboru związany ze śląską ziemią, jest wyjątkowym autorytetem. W pamięci wciąż mamy Jego obecność w Zabrzu podczas wspaniałego koncertu, który z okazji 80. rocznicy urodzin kompozytora odbył się w naszym mieście – mówiła podczas uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego przedstawiła program artystyczny. Odczytano wspomnienia osób, które znały Wojciecha Kilara. Uczestnicy mogli usłyszeć także najbardziej znane utwory artysty. Występy zakończyły się polonezem w wykonaniu licealistów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również