Podczas wczorajszej konferencji prasowej, Agnieszka Rupniewska przedstawiła opracowywany przez ostatnie pół roku Program Ostrożnościowy. Jego celem jest uzdrowienie finansów miejskich i poprawa jakości życia mieszkańców.
Czas na uzdrowienie
W środę, 13 listopada, w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydentki Agnieszki Rupniewskiej. Jej głównym tematem była trudna sytuacja finansowa Zabrza, o której mówi się już od dłuższego czasu. Podczas konferencji władze miasta przedstawiły opracowywany przez pół roku „Program Postępowania Ostrożnościowego”, nad którym pracowali specjaliści z różnych dziedzin. Składa się z dwóch części – diagnozy problemów Zabrza i recepty na to, jak się z nimi uporać.
- Jednym z problemów, które wygenerowali nasi poprzednicy jest to, że do tej pory miasto tak naprawdę kredytowało się mieszkańcami. W jaki sposób? Przez niepłacenie zaległości wobec wspólnot mieszkaniowych, niepłacenie zaległych składek do ZUSu czy niepłacenie do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za komunikację publiczną. To tylko niektóre problemy, z którymi nasze miasto musiało się mierzyć – mówi Agnieszka Rupniewska.
Jak przekazuje, zobowiązania wobec wspólnot mieszkaniowych wzrosły do około 13 milionów złotych – brak tych pieniędzy na przestrzeni lat skutkował brakiem możliwości płacenia rachunków za śmieci, utrzymanie czy remonty budynków.
Aby uzdrowić sytuację finansową, władze Zabrza będą ubiegały się o pomoc Ministerstwa Finansów.
Zabrzańska Mapa Potrzeb
Teraz gdy problemy miasta są już zdiagnozowane i można dążyć do ich rozwiązania, Agnieszka Rupniewska postanowiła wrócić do realizacji Zabrzańskiej Mapy Potrzeb, stworzonej wspólnie z mieszkańcami. Wymieniła punkty, którym zamierza zająć się w najbliższym czasie. Mowa o ożywieniu centrum miasta, stworzeniu programu koncentrującego się na remontach budynków wielorodzinnych, w tym na konserwacji zabytków, wprowadzeniu bonifikaty za zatrudnienie dla przedsiębiorców, połączeniu ścieżek rowerowych i pozyskiwaniu funduszy unijnych. W planach jest również modernizacja oświetlenia polegająca na wymianie 4000 lamp sodowych na ledowe i doświetleniu przejść dla pieszych. Pani prezydent zależy również na uruchomieniu Centrum Pomocy Psychologicznej dla dzieci i młodzieży, rozwoju Centrum Mediacji Rówieśniczych i starcie usługi „Złota Rączka dla seniorów”. Wśród planów na najbliższą przyszłość znalazło się również wprowadzenie założeń „Miasta 15-minutowego” – zgodnie z nimi urzędnicy mieliby być dostępni dla mieszkańców również w dzielnicach.
- Skoro wiemy już, co jest największym problemem naszego miasta, skoro wiemy, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem, to w tej chwili brakuje nam jeszcze jednego elementu - czasu i cierpliwości, żeby zmiany, które planujemy, zaczęły przynosić efekty – podsumowuje Agnieszka Rupniewska.