Wiadomości z Zabrza

Wkrótce w Zabrzu - III Literacka Konferencja Naukowa z cyklu "Przed i po"

  • Dodano: 2019-10-03 10:30

„Przed i po. Czesław Miłosz” – to tytuł III Literackiej Konferencji Naukowej, która rozpocznie się Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza 10 października.

W tym roku spotykamy się na sesji poświęconej wielkiemu dziełu Czesława Miłosza

Tegoroczna konferencja to finał całorocznych działań kulturalnych i edukacyjnych prowadzonych w mieście, przede wszystkim wśród młodzieży zabrzańskich liceów. Te działania to organizowane przez Centrum Organizacji Pozarządowych, coroczne Urodziny Janoscha, znakomitego pisarza urodzonego w Zabrzu, To działalność Warsztatowni Literackiej, projekty czytelnicze i spotkania literackie organizowane przez bibliotekarzy, instruktorów ośrodków pracy pozaszkolnej, animatorów kultury. Jeśli do tego dodać tworzenie w mieście przestrzeni turystycznych ( kopalnia Guido, sztolnia Królowa Luiza), organizację wielu festiwali muzycznych z tym najważniejszym – im. Krzysztofa Pendereckiego, premier Teatru Nowego im. Gustawa Morcinka, wystaw malarstwa, koncertów i spotkań literackich w magicznej sali koncertowej umieszczonej ponad trzysta metrów pod powierzchnią ziemi w kopalni „Guido”, to tylko część – może najistotniejsza ‒ z nich.

Konferencję otworzą m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego Krzysztof Uniłowski, przewodnicząca Komisji Historyczno-Literackiej Polskiej Akademii Nauk Joanna Kisiel oraz dyrektor Biblioteki Śląskiej Zbigniew Kadłubek.

W części wykładowej wystąpią m.in. Stefan Chwin („Polska Miłosza, Polska Herberta”), Tadeusz Sławek („Księżycowe wyspy. Blake, Żuławski, Miłosz”), Joanna Zach („Żywa księga ludzkiego gatunku”. Na marginesie pism rozproszonych Czesława Miłosza”), Leonard Neuger („Miłosz w Sztokholmie”) czy też Anna Gawryś („Miłosz w oczach Oli Watowej”).

11 października, w drugim dniu konferencji, zaplanowano również spotkanie pt. „Wspominamy Mistrza

 Czesław Miłosz”, które poprowadzi Józef Olejniczak. Podczas spotkania zaplanowano pokaz filmu Joanny Helander i Bo Perssona „Walcz Miłoszem”.

Tegoroczna konferencja poprzedzona została warsztatami prowadzonymi przez doktorantów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Śląskiego, w których udział wzięli uczniowie zabrzańskich szkół średnich. Zaś prologiem konferencji było wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Miłosza - spotkanie śląskich czytelników z przyjaciółmi Czesława Miłosza, wybitnymi znawcami jego twórczości: z Tomasem Venclovą, Aleksandrem Fiutem, Leonardem Neugerem, Jerzym Illgiem i gościem specjalnym - Anthony Miłoszem, oraz wystawa prac znakomitego malarza Stanisława Baja pt. Rzeka, w Galerii Cefe Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

Serdecznie zapraszam do udziału w Konferencji, podczas której wybitni znawcy tematu rozmawiać będą o dziele noblisty, podejmując próbę odpowiedzi na pytanie: czy przebogata twórczość Czesława Miłosza zawiera dla nas – współczesnych – jeszcze jakieś przesłanie – zachęca prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Warto przypomnieć, że pierwsza z zabrzańskich konferencji literackich, Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu "wJĘZYKorzenie TOŻSAMOŚCI", która odbyła się w marcu 2016 r., poświęcona była twórczości urodzonego w Zabrzu znakomitego pisarza - Horsta Eckerta – Janoscha.

Jeszcze w tym samym roku w naszym mieście zrealizowany został nowy, literacki projekt pn. Zabrze republiką marzeń, w realizację którego zaangażowało się Muzeum Miejskie, Miejska Biblioteka Publiczna, Fundacja „Republika Marzeń” oraz pracownicy Urzędu Miejskiego. Zwieńczeniem tego projektu była naukowo-literacka konferencja Schulz i po Schulzu, której plonem jest książka pod redakcja Józefa Olejniczaka pt. Przed i po. Bruno Schulz, wydana przez współpracujące z nami krakowskie wydawnictwo „Pasaże”.

W 2017 roku ponownie w Zabrzu spotkało się wielu najwybitniejszych polskich humanistów, by dyskutować o dziele Brunona Schulza. Pokłosiem tej konferencji jest książka sfinansowana ze środków współpracującego z miastem Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Początek września 2018 to następne spotkanie naukowców z wielu ośrodków akademickich, tym razem przy dziele Witolda Gombrowicza. Plonem tego drugiego spotkania, jest wydana również przez wydawnictwo „Pasaże” książka poświęcona literackiemu buntownikowi – Witoldowi Gombrowiczowi, z naukowej serii „Przed i po".

Sprawdź program konferencji.

Wkrótce w Zabrzu - III Literacka Konferencja Naukowa z cyklu "Przed i po"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również