Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu uczczono 105. rocznicę obrony Lwowa [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-11-28 08:00, aktualizacja: 2023-11-28 08:16

W ub. weekend zabrzański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zorganizowali w naszym mieście obchody 105. rocznicy obrony Lwowa przed wojskami ukraińskimi.

Zabrzańskie obchody 105. rocznicy obrony Lwowa

Uroczystość rozpoczęła się 26 listopada o godz. 14.00 mszą świętą, która odprawiona została w kościele pw. św. Anny przy ul. 3 Maja 18. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych miasta na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik, a także przedstawiciele zabrzańskich organizacji pozarządowych złożyli kwiaty pod Krzyżem Pamięci i obelisku z ziemią przywiezioną z Cmentarza Orląt Lwowskich oraz z Katynia. W dalszej części obchodów, w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, monodram „Orlątko” Bogdana Kasprowicza wykonali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. Przygotowano także program muzyczno-słowny poświęcony 100. rocznicy urodzin Marii Bieleckiej-Kasprowicz – lwowianki, poetki, wieloletniej aktorki Teatru Nowego w Zabrzu. Obchody zakończył koncert lwowskich pieśni w wykonaniu Kresowego Barda – Andrzeja Szczepańskiego.

22 listopada 1918 r. wojska ukraińskie zostały wyparte ze Lwowa po ataku obrońców miasta oraz odsieczy Wojska Polskiego. W polskich szeregach walczyło blisko 1,5 tys. młodych ludzi, którzy nie ukończyli 17 roku życia. Nazwano ich „Orlętami Lwowskimi”.

Konflikt ukraińsko-polski narastał od końca XIX w., na sile zaczął przybierać przy końcu I wojny światowej na skutek ukraińskich dążeń niepodległościowych. Sposobna dla Ukraińców sytuacja do przejęcia polskiego Lwowa nadarzyła się w 1918 r., kiedy to następował kres istnienia państwa austrowęgierskiego. Bohaterscy obrońcy Lwowa zniweczyli te plany.

W uroczystościach od lat uczestniczy poczet sztandarowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu. Nawiązuje on do obecności strażaków lwowskich, którzy w okresie międzywojennym uczestniczyli w  uroczystościach na Cmentarzu Orląt Lwowskich znajdującym się na Cmentarzu Łyczakowskim we  Lwowie. W zbiorach Oddziału TMLiKPW w Zabrzu jest zdjęcie z takich uroczystości. W 1945 roku wielu strażaków ze Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich podjęło służbę w Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również