Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu Rokitnicy oddano do użytku nowy plac zabaw dla dzieci [FOTO]

  • Dodano: 2024-05-06 07:15, aktualizacja: 2024-05-06 07:22

W Rokitnicy przy ul. Kosmowskiej oddany został do użytku nowy integracyjny plac zabaw dla dzieci. Powstał on w ramach projektu „Dostępna Przestrzeń Publiczna”. Zamontowane urządzenia pozwolą korzystać z niego wszystkim dzieciom, również tym z niepełnosprawnościami. Koszt inwestycji wyniósł blisko 670 tysięcy złotych, z czego ponad pół miliona stanowi dofinansowanie pozyskane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a pozostała kwota to środki z budżetu miasta.

Celem Programu „Dostępna Przestrzeń Publiczna” jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do przestrzeni publicznej, informacji i komunikacji, a także technologii, urządzeń oraz usług powszechnie dostępnych lub powszechnie zapewnianych, na zasadzie równości z innymi osobami.

Nowy integracyjny plac zabaw w Rokitnicy

Plac zabaw jest w pełni integracyjnym, ogólnodostępnym miejscem. Na wyposażeniu znalazły się m in.: zestaw zabawowy, huśtawki, karuzela, piaskownica, które dostosowane są dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Zróżnicowane urządzenia dla wszystkich dzieci

Wyposażenie z pewnością zaktywizuje dzieci, zwiększy aktywność ruchową i zapewni odpowiednie warunki do rozwoju. Plac rozwija umiejętności motoryczne i społeczne (w tym pod kątem dostępności), prawidłową orientację przestrzenną, analizą i syntezę słuchową, koordynację wzrokoworuchową. Elementy te są istotne zarówno dla wspomagania dzieci pozostających w tzw. normie rozwojowej, jak i dla dzieci o specjalnych potrzebach w zakresie tempa rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej, wczesnego wspomagania rozwoju, zaburzeń ze spektrum autyzmu, itp. Stanowi platformę do naturalnej integracji. Kolorystyka placu zabaw o wysokich kontrastach poprawi rozróżnienie stref zabaw przez osoby słabowidzące; elementy wyposażenia edukacyjnego stymulują zmysły, rozwijają równowagę.

W Zabrzu Rokitnicy oddano do użytku nowy plac zabaw dla dzieci [FOTO] / fot. UM Zabrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również