Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu przybywa miejsc dla pacjentów z COVID-19, a przed lecznicami sznur karetek

  • Dodano: 2021-04-07 13:15

W środę, 7 kwietnia, rząd poinformował, że obowiązujące do 9 kwietnia obostrzenia zostaną przedłużone. Statystyki są fatalne. Każdego dnia przybywa zakażonych koronawirusem, a miejsc na oddziałach covidowych zaczyna brakować. Jeden z ratowników medycznych pokazał, jak sprawa wygląda od kulis.Przypomnijmy, że w ciągu minionej doby w Polsce potwierdzono łącznie 14 910 przypadków koronawirusa. Najwięcej zachorowań było w woj. mazowieckim (2157), i woj. śląskim (1863). Z kolei w Zabrzu zachorowało 47 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 158 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 480 osób.

- Jakby ktoś wątpił w COVID 19 i ktoś się pytał gdzie są ZRM ze śląska to obecnie czekają pod szpitalem z pacjentami do przyjęcia!!! PS: dziękujemy personelowi szpitala w Zabrzu za ciepłą kawę!! – napisał w mediach społecznościowych Adrian Uciński, ratownik z Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

Jak informuje portal Zabrze 112, widoczna na filmie kolejka oczekujących na przyjęcie covidowych pacjentów Zespołów Ratownictwa Medycznego, która ustawiła się pod Szpitalem Specjalistycznym w Zabrzu przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej ma związek z nowo dostępnymi łóżkami.

- Dziś nasz Oddział Kardiochirurgii i Transplantologii SCCS Zabrze udostępnia kolejnych 20 łóżek dla chorych cierpiących z powodu COVID-19. Będą to stanowiska dla chorych wymagających przede wszystkim intensywnej tlenoterapii i farmakoterapii. Kardiochirurgia pozostaje otwarta dla wszystkich chorych, u których będzie konieczność wykonania pilnego zabiegu operacyjnego – poinformował 6 kwietnia prof. Michał Zembala.

Coraz więcej covidowych łóżek w zabrzańskich szpitalach

W Zabrzu przybywa miejsc dla pacjentów z koronawirusem. We wtorek, 6 kwietnia, 20 dodatkowych covidowych łóżek utworzono w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Stanowiska te skierowane są dla osób wymagających intensywnej tlenoterapii i farmakoterapii. Z kolei 31 marca utworzono 12 dodatkowych łóżek zlokalizowanych na Oddziale Intensywnej Terapii w budynku C Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 

- Jest to konkretna pomoc i wsparcie w obecnie szczególnie trudnej sytuacji niedoboru łóżek i niedoboru kadr medycznych w woj. śląskim, tym cenniejsze jest, że te 12 łóżek spełnia wszystkie wymogi sprzętowe i kadrowe dla zabezpieczenia chorych z COVID, którym respirator już nie wystarcza i potrzebne nawet może być ratowanie życia z pomocą ECMO, tam gdzie będą medyczne wskazania. Koordynatorami tego oddziału są doc. Paweł Nadziakiewicz, anestezjolog i prof. Michał Zembala, kardiochirurg – poinformował prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu


To nie pierwszy raz, kiedy przed szpitalem ustawił się rząd karetek. Takie „przestoje” pojawiają się co pewien czas. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce przed szpitalem w zabrzańskich Biskupicach. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.