Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu powstaną nowe ogrody działkowe

  • Dodano: 2024-02-07 09:45

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców na bliskość natury i możliwość rekreacji na świeżym powietrzu, powstanie w naszym mieście aż 200 nowych ogrodów działkowych. Realizacja tej inicjatywy, we współpracy z zabrzańską Delegaturą Polskiego Związku Działkowców, przyniesie szereg korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska naturalnego. Ogrody powstaną w trzech dzielnicach Zabrza – Zaborzu, Kończycach i Mikulczycach.

Rozwój ogrodów działkowych w Zabrzu

W Mikulczycach i Kończycach istniejące ogrody powiększone zostaną o kolejne tereny. Natomiast na Zaborzu zostanie utworzony zupełnie nowy ogród. Zagospodarowanie dodatkowych obszarów na cele rekreacyjne nie tylko przyczyni się do zwiększenia powierzchni terenów zielonych w mieście, ale także stworzy nowe miejsce do wypoczynku i integracji mieszkańców.

W Zabrzu aktualnie funkcjonuje ok. 75 000 ogródków skupionych w 31 Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Pełnią one funkcję naturalnych filtrów powietrza, oczyszczając je z zanieczyszczeń i poprawiając mikroklimat miasta, ponadto są miejscem spotkań i wymiany doświadczeń, a także platformą do wspólnych inicjatyw i działań na rzecz dobra wspólnego.

Warto wspomnieć, że ogrody działkowe pojawiły się w Europie przed ponad dwustu laty jako pomoc charytatywna dla najbiedniejszych rodzin. W czasach pierwszej i drugiej wojny światowej, okresie kryzysu lat 30-tych oraz w ciężkich latach powojennych uprawa działki dawała mieszkańcom szansę przetrwania. W Polsce ogródki działkowe pojawiły się z końcem XIX wieku, początkowo na obrzeżach miast, a z czasem stały się zielonymi wyspami w ich centrum. W Zabrzu ogrody działkowe stanowią ważny element miejskiej infrastruktury, skupiając bogate życie lokalne.

W Zabrzu powstaną nowe ogrody działkowe

Komentarze (1)    dodaj »

  • anonim

    DZIWNE DZIERŻAWIĘ OGRÓDEK 13 LAT OD MIASTA DOSTAŁAM PRZEDŁUŻENIE OGRÓDKA NA 3 LATA PO CZYM, ZA TYDZIEŃ WYPOWIEDZIELI MI UMOWĘ BO MIASTO SZUKA PIENIĘDZY I KAŻĄ SIĘ ZWIJAĆ NIE LICZĄ ŻE CZŁOWIEK WŁOŻYŁ KASĘ I PÓL SWOJEGO ŻYCIA POŚWIĘCIŁ NA TEN OGRÓDEK,NAWET NIE ZAPROPONOWALI PRAWO PIERWOKUPU .TRAKTUJĄ LUDZI JAK ZŁO KONIECZNE ZAMIAST POMOGAĆ TO GARDZĄ ,GDZIE MOGĘ SZUKAĆ POMOCY O ZOSTAWIENIE TEGO OGRÓDKA ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również