Nietuzinkowa inwestycja rozpoczęła się w okolicy ul. Staromiejskiej. W Zabrzu powstaje apartamentowiec zbudowany w dużej mierze z drewna.
Zabrzański blok z drewna CLT
Prace budowlane dopiero się rozpoczęły, ale za kilka miesięcy w naszym mieście wznosić się będzie budynek o unikatowej, jak na polskie warunki, konstrukcji. Niemal w całości powstanie bowiem ze specjalnie przygotowanego drewna. Za projekt odpowiada pracownia BaH Studio.
Jeden z architektów, pan Mateusz Białek, tłumaczy nam, że zastosowanie drewna CLT na taką skalę jest na polskim rynku nie tylko rozwiązaniem innowacyjnym, ale może się okazać, że będzie także rewolucją w budownictwie lekkich i wytrzymałych zarazem budynków.
Zastosowano technologię CLT (cross-laminated timber). Listwy układane jedna na drugiej prostopadle do siebie i łączone za pomocą klejów i prasowane. W ten sposób powstają wielkoformatowe elementy budowlane, które następnie są instalowane na budowie, skracając znacznie czas realizacji. Materiał ten posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne i akustyczne, cechuje go także duża odporność pożarowa oraz nośność. Przede wszystkim jednak jest to materiał odnawialny, biodegradowalny i zrównoważony. - czytamy w materiałach nadesłanych przez pracownię.
Nazwa habitat 19 nawiązuje z jednej strony do liczby lokali, jakie znajdą się w budynku. Samo słowo “habitat” oznacza zaś “środowisko życia”. Nie bez powodu budynek ma być wykonany z drewna, ale i posiadać spore przeszklenia oraz dużo naturalnej zieleni.
Projekt symbolicznie nawiązuje też do budynków Habitat 67 z 1967 roku. Zbudowane w Montrealu na ówczesną wystawę światową, zaprojektowane przez Moshe Safdiego, wykorzystywały prefabrykaty żelbetonowe. Sam budynek składa się z połączonych ze sobą “kostek” mieszkalnych i sporej ilości naturalnej zieleni. To, co widzimy na zabrzańskich wizualizacjach i czytamy w zapowiedziach, dość mocno z tym koresponduje. BaH studio postanowiło postawić na drewno clt jako materiał lżejszy, o lepszej izolacji termicznej, a który równocześnie ma się charakteryzować podobną trwałością.
Pierwszym krokiem projektowym było zorganizowanie przestrzeni mieszkalnej w dziesięciu autonomicznych, dwukondygnacyjnych kostkach mieszkalnych wykonanych w technologii CLT i osadzonych na żelbetowym podium mieszczącym strefę techniczną. Kostki zostały rozsunięte względem siebie, dzięki czemu każde mieszkanie posiada własne ściany zewnętrzne, co zapewnia doskonałą izolację akustyczną. W każdej kostce znajdują się dwa mieszkania zlokalizowane jedno nad drugim. Rozsunięcie kostek pozwoliło także na stworzenie loggii – wewnętrznych uliczek, które pełnią funkcję dodatkowej przestrzeni zewnętrznej. - czytamy w komunikatach.
Specyficzna, nieco zaburzona bryła budynku i dachów, a także kolor drewna i klinkieru na części elewacji, ma korespondować z otaczającą architekturą, pełną nieregularnych dachów i wszechobecnej cegły.
Kiedy powstanie Habitat 19?
Wiadomo że płyta fundamentowa budynku jest już wylana i powoli rozpoczynać się będą prace budowlane. Z żelbetonu powstanie pierwsza, parterowa kondygnacja, która będzie obejmować pomieszczenia techniczne, kotłownie oraz garaże. Cała reszta budynku ma być już zbudowana z drewna clt, ściany, stropy, dachy mają być wykonane właśnie z tego materiału.
Budynek będzie gotowy najprawdopodobniej w przyszłym roku, będziemy śledzić postępy prac, by porównać efekt końcowy z tym, co widzimy na wizualizacjach.
Nie wiadomo jeszcze kto jest inwestorem, ani w jakich cenach będą oferowane powstające tam mieszkania.