Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu otwarto mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

  • Dodano: 2019-10-25 12:00

Przy ul. Wawrzyńskiej otwarto dzisiaj uroczyście mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Powstało w wyniku współpracy między Miastem Zabrze a Zabrzańskim Towarzystwem Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu Ewa Wolnica oraz naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Czesława Winecka.

Mieszkanie treningowe to jedno z jedenastu zadań, które zrealizowane zostaną w ramach projektu "Z Inkluzją na Ty - testowanie środowiskowego systemu wsparcia osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną". Jak informuje Lucyna Balcerak, koordynator ds. merytorycznych w w/w projekcie - z możliwości, jakie stworzono w lokalu skorzystać będzie mogło docelowo 300 osób. Chętnych do wzięcia udziału w projekcie można zgłaszać bezpośrednio w Centrum Wsparcia Środowiskowego ( MOPR w Zabrzu). Muszą mieć ukończone 16 lat. 

Mieszkanie treningowe to wielka szansa dla naszych wychowanków na nabycie nowych umiejętności i doświadczeń, a także start w samodzielne życie - twierdzi Iwona Płatek. - Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą spokojnie załatwić swoje sprawy, choćby zaplanować wizytę u specjalisty i zadbać o swoje zdrowie. W tym czasie ich dzieci mają zapewnioną profesjonalną opiekę i zdobywają nowe umiejętności 

Lokal przy ul. Wawrzyńskiej wyposażono m.in. ze środków przekazanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w ramach projektu "Z Inkluzją na Ty". Zabrzańskie Towarzystwo Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski wygrało też jeden z konkursów ogłaszanych przez Fortum. Nagroda finansowa została wykorzystana na doposażenie mieszkania treningowego. 

Wśród zadań, które zrealizowane zostaną, bądź już zostały zrealizowane w ramach w/w projektu warto wymienić choćby: Centrum Wsparcia Środowiskowego (MOPR), trening mieszkaniowy w domu rodzinnym, świetlice popołudniowe, skoordynowaną opiekę medyczną czy też budowanie kręgów wsparcia i wsparcie psychologiczne dla opiekunów.   

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.