Wiadomości z Zabrza

W Śląskim Centrum Chorób Serca operować będzie światowej sławy kardiochirurg dziecięcy

  • Dodano: 2023-03-16 08:00, aktualizacja: 2023-03-16 08:04

Dzięki Stowarzyszeniu Nasze Serce udało się wznowić stałą współpracę Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu z doktorem Tornike Sologashvilim. To specjalista od najtrudniejszych operacji serca z Uniwersyteckiej Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Genewie.

Współpraca ŚCCS z doktorem Tornike Sologashvilim

Na leczenie wad serca w Genewie prowadzone są w Polsce liczne zbiórki, a koszt jednej operacji w Szwajcarii to ok. 700 tys. złotych. Kilka lat temu dr Sologashvili przeprowadził kilkadziesiąt operacji dzieci w Poznaniu. Dzięki pomocy stowarzyszenia Nasze Serce rodzice nie ponosili kosztów tych zabiegów. Teraz podobne operacje po raz pierwszy przeprowadzono w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W sobotę, 10 marca, dr Tornike Sologashvili we współpracy z kardiochirurgami dziecięcymi z Zabrza – dr Szymonem Pawlakiem, dr Joanną Śliwką, anestezjologiem dr Jerzym Czaplą oraz zespołem pielęgniarskim i perfuzjonistów przeprowadził operacje bardzo skomplikowanych wad wrodzonych serca u dwojga dzieci. Ich obecny stan zdrowia jest dobry.

Współpraca polsko-szwajcarska to szansa dla małych Pacjentów, a także dla zespołu Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.  To także możliwość wymiany doświadczeń oraz podnoszenia kompetencji dla lekarzy z zabrzańskiego ŚCCS. Wspólne operacje kardiochirurgów z Zabrza z dr Sologashvilim będą kontynuowane. Kolejne operacje operacje planowane są w najbliższych miesiącach. Co ważne rodzice posiadający ubezpieczenie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nie ponoszą kosztów operacji. Operacja jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a koszty organizacji wizyty dr Tornike Sologashvili ponosi Stowarzyszenie Nasze Serce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również