Społecznicy ze stowarzyszenia Kartel Kulturalny starają się zorganizować ogród społeczny w Rokitnicy. Co to za inicjatywa?
Ogród społeczny w Rokitnicy?
Oddolne inicjatywy są zwykle najciekawsze - integrują mieszkańców, tworzą nowe więzi, sprawiają, że w lokalnej społeczności funkcjonuje się coraz lepiej. Tak działa, od wielu lat, rokitnicki Kartel.
Stowarzyszenie Kartel Kulturalny zaprasza wszystkich chętnych mieszkańców Rokitnicy do dołączenia do grupy, abyśmy wspólnie zaplanowali i stworzyli ogród warzywny - otwarty, społeczny, ekologiczny! - czytamy w jednym z wpisów w mediach społecznościowych stowarzyszenia.
Udało nam się zadać kilka pytań zapracowanym społecznikom, które wyjaśniają, czym jest inicjatywa ogrodu społecznego. Wyczerpujących odpowiedzi udzieliła nam Marlena Małek-Błaszczyk, prezes stowarzyszenia.
Skąd idea takiego ogrodu w naszym mieście?
Pomysł kiełkował (nomen omen) nam w głowach od dawna, sporo większych polskich miast wdraża już powoli strategie samowystarczalności żywieniowej - w mniejszym lub większym stopniu. Za granicą od dawna funkcjonują farmy i ogrody społeczne, o czym mieliśmy okazję przekonać się uczestnicząc w konferencji 'Urban farming' w Cieszynie. Przeczytaliśmy sporo opracowań z największych miast w Polsce - Wrocław, Warszawa, bardzo fajnie działa Kraków, czy ostatnio także Katowice. Chcielibyśmy, aby także w Zabrzu zaszczepić tę ideę - nie przecież jakąś nową czy innowacyjną - już Zillmanowie projektując Giszowiec oparli się na pomyśle urbanisty Sir Ebenezera Howarda, aby stworzyć miasto-ogród.
Bo ogrody społeczne to nie tylko zdrowa, ekologiczna żywność, ale przede wszystkim idea integracji społeczności lokalnej.
Gdzie i kiedy miałby powstać?
Chcielibyśmy, aby ogród ruszył na wiosnę tego roku. Czekamy na spotkanie i zgodę UM Zabrze, otrzymaliśmy wstępnie propozycję miejsca na osiedlu /ul. Budowlana/. Więcej szczegółów będziemy w stanie podać po rozmowach z miastem.
Jakie jest cel inicjatywy?
Cele inicjatywy, to tak naprawdę cele ogrodów społecznych jako takich:
Prowadzenie produkcji ekologicznej żywności. Ogrody społeczne są doskonałym sposobem na uprawę warzyw, owoców i ziół bez użycia chemicznych środków ochrony roślin. Dzięki temu mieszkańcy miast mogą mieć dostęp do zdrowej, świeżej żywności.
Integracja społeczności lokalnej. Wspólne dbanie o ogród to świetny sposób na poznanie nowych osób i nawiązanie sąsiedzkich relacji. Ogrody społeczne są często miejscem spotkań i wymiany doświadczeń.
Rewitalizacja przestrzeni miejskiej. Ogrody społeczne mogą przyczynić się do poprawy estetyki przestrzeni miejskiej i zwiększenia jej atrakcyjności dla mieszkańców.
Edukacja ekologiczna. Mieszkańcy mogą uczyć się o zasadach uprawy roślin, dbania o środowisko i szacunku do przyrody.
Rozwój aktywności fizycznej. Praca w ogrodzie to świetny sposób na aktywność fizyczną i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
Poprawa zdrowia psychicznego. Kontakt z naturą może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Ogrody społeczne mogą być miejscem relaksu i wyciszenia.
Chcemy mocno położyć nacisk na recykling, retencję i ekologiczne podejście - im mniej zakupów tym lepiej - podwyższone grządki z desek z palet, narzędzia z wymienialnika, nasiona z grupy sharingowej. Mamy w grupie założycielskiej osoby doskonale znające się na uprawie ogrodów, ale także osoby z wiedzą ekspercką na temat projektowania takich miejsc. Jak tylko będziemy mieli potwierdzenie odnośnie terenu rozpoczniemy promocję na szerszą skalę wśród mieszkańców- w tej chwili działa już grupa na FB, ale chcemy dotrzeć także do osób nie korzystających z internetu.
Dziękuję za rozmowę. Trzymamy kciuki za powodzenie tej inicjatywy, będziemy się jej przyglądać!