Wiadomości z Zabrza

W Rokitnicy powstanie ogród społeczny? [WYWIAD]

  • Dodano: 2024-01-26 16:45

Społecznicy ze stowarzyszenia Kartel Kulturalny starają się zorganizować ogród społeczny w Rokitnicy. Co to za inicjatywa?

Ogród społeczny w Rokitnicy? 

Oddolne inicjatywy są zwykle najciekawsze - integrują mieszkańców, tworzą nowe więzi, sprawiają, że w lokalnej społeczności funkcjonuje się coraz lepiej. Tak działa, od wielu lat, rokitnicki Kartel.

Stowarzyszenie Kartel Kulturalny zaprasza wszystkich chętnych mieszkańców Rokitnicy do dołączenia do grupy, abyśmy wspólnie zaplanowali i stworzyli ogród warzywny - otwarty, społeczny, ekologiczny! - czytamy w jednym z wpisów w mediach społecznościowych stowarzyszenia.

Udało nam się zadać kilka pytań zapracowanym społecznikom, które wyjaśniają, czym jest inicjatywa ogrodu społecznego. Wyczerpujących odpowiedzi udzieliła nam Marlena Małek-Błaszczyk, prezes stowarzyszenia.

Skąd idea takiego ogrodu w naszym mieście?

Pomysł kiełkował (nomen omen) nam w głowach od dawna, sporo większych polskich miast wdraża już powoli strategie samowystarczalności żywieniowej - w mniejszym lub większym stopniu. Za granicą od dawna funkcjonują farmy i ogrody społeczne, o czym mieliśmy okazję przekonać się uczestnicząc w konferencji 'Urban farming' w Cieszynie. Przeczytaliśmy sporo opracowań z największych miast w Polsce - Wrocław, Warszawa, bardzo fajnie działa Kraków, czy ostatnio także Katowice. Chcielibyśmy, aby także w Zabrzu zaszczepić tę ideę - nie przecież jakąś nową czy innowacyjną - już Zillmanowie projektując Giszowiec oparli się na pomyśle urbanisty Sir Ebenezera Howarda, aby stworzyć miasto-ogród.

Bo ogrody społeczne to nie tylko zdrowa, ekologiczna żywność, ale przede wszystkim idea integracji społeczności lokalnej.

Gdzie i kiedy miałby powstać?

Chcielibyśmy, aby ogród ruszył na wiosnę tego roku. Czekamy na spotkanie i zgodę UM Zabrze, otrzymaliśmy wstępnie propozycję miejsca na osiedlu /ul. Budowlana/. Więcej szczegółów będziemy w stanie podać po rozmowach z miastem.

Jakie jest cel inicjatywy?

Cele inicjatywy, to tak naprawdę cele ogrodów społecznych jako takich:

Prowadzenie produkcji ekologicznej żywności.  Ogrody społeczne są doskonałym sposobem na uprawę warzyw, owoców i ziół bez użycia chemicznych środków ochrony roślin. Dzięki temu mieszkańcy miast mogą mieć dostęp do zdrowej, świeżej żywności.
Integracja społeczności lokalnej. Wspólne dbanie o ogród to świetny sposób na poznanie nowych osób i nawiązanie sąsiedzkich relacji. Ogrody społeczne są często miejscem spotkań i wymiany doświadczeń.

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej. Ogrody społeczne mogą przyczynić się do poprawy estetyki przestrzeni miejskiej i zwiększenia jej atrakcyjności dla mieszkańców.

Edukacja ekologiczna. Mieszkańcy mogą uczyć się o zasadach uprawy roślin, dbania o środowisko i szacunku do przyrody.

Rozwój aktywności fizycznej. Praca w ogrodzie to świetny sposób na aktywność fizyczną i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Poprawa zdrowia psychicznego. Kontakt z naturą może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Ogrody społeczne mogą być miejscem relaksu i wyciszenia.

Chcemy mocno położyć nacisk na recykling, retencję i ekologiczne podejście - im mniej zakupów tym lepiej - podwyższone grządki z desek z palet, narzędzia z wymienialnika, nasiona z grupy sharingowej. Mamy w grupie założycielskiej osoby doskonale znające się na uprawie ogrodów, ale także osoby z wiedzą ekspercką na temat projektowania takich miejsc. Jak tylko będziemy mieli potwierdzenie odnośnie terenu rozpoczniemy promocję na szerszą skalę wśród mieszkańców- w tej chwili działa już grupa na FB, ale chcemy dotrzeć także do osób nie korzystających z internetu.

Dziękuję za rozmowę. Trzymamy kciuki za powodzenie tej inicjatywy, będziemy się jej przyglądać!


 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również