Wiadomości z Zabrza

W Parku Techniki Wojskowej ruszają spotkania z historykami – podróżnikami

  • Dodano: 2020-07-14 12:45

W lipcu w MBP w Zabrzu ruszają pierwsze spotkania, organizowane w ramach tegorocznych projektów. Zaczynamy od „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami”. Szczegółowe informacje dostępne są poniżej.

Miejska Biblioteka Publiczna  zaprasza na 4 spotkania z historykami – podróżnikami

Do projektu dołączył również Park Techniki Wojskowej, który będzie gościł wszystkich w wyjątkowej scenerii przy ul. Maurycego Mochnackiego 12.

W tym miesiącu zaplanowano dwa spotkania – 16 i 30 lipca

Natomiast w sierpniu zabrzańska MBP zaprasza w dwa ostatnie czwartki (20.08 i 27.08). Za każdym razem początek zaplanowano na godz. 18.00, z wyjątkiem ostatniego spotkania – 27 sierpnia, które rozpocznie się o godz. 17.00.

„Tajną historię XX wieku” rozpoczyna Jacek Drożdż, miłośnik historii i wędrówek po Polsce oraz członek Stowarzyszenia Historycznego Piast, które prowadzi prace archeologiczne m.in. na terenie byłego obozu jenieckiego w Łambinowicach. 16 lipca podzieli on się swoimi doświadczeniami z ostatnich wypraw, a miejsca, które odwiedza są naprawdę godne uwagi: ruiny zamków i pałaców, fortyfikacje, bunkry, sztolnie , opuszczone, zapomniane na końcu świata cmentarze. Są też miejsca z mocnym militarnym akcentem – dawne jednostki wojskowe, poradzieckie magazyny głowic jądrowych, schrony łączności czy podziemnie bunkry przeciwatomowe. Podczas prezentacji poznamy ciekawe miejsca na mapie Polski, które nie są objęte ruchem turystycznym.

W ten sposób otworzymy cykl „Tajna historia XX wieku”, w którym udział weźmie także Grzegorz Borensztajn (30.07, godz. 18.00). Spróbuje on rozwiać tajemnicę Gór Sowich i „Projektu Riese”. Natomiast Dominik Wójcik – z zawodu dziennikarz, z zamiłowania eksplorator opuszczonych miejsc 20 sierpnia o 18.00 opowie o tym wszystkim, co sam na własne oczy zobaczył w Czarnobylu i zamkniętej Strefie. Ostatnie spotkanie 27 sierpnia będzie okazją by posłuchać Pawła Mateńczuka – Navala, byłego członka jednostki Grom.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. Organizowane będą one w ramach projektu "To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W Parku Techniki Wojskowej ruszają spotkania z historykami – podróżnikami

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.