Wiadomości z Zabrza

W Mikulczycacch znaleziono niewybuch. Konieczna była ewakuacja mieszkańców

  • Dodano: 2019-10-18 09:30

We wtorek w Zabrzu w dzielnicy Mikulczyce znaleziono niewybuch, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

Do czasu przybycia saperów obszar, na którym znajdował się pocisk, był zabezpieczany przez zabrzańskich policjantów oraz policjantów z katowickiego oddziału prewencji.

Konieczna była ewakuacji mieszkańców

Pocisk został zdetonowany przez saperów na wojskowym poligonie.

Znaleziony niewybuch to pocisk moździerzowy produkcji radzieckiej  z czasów II wojny światowej. Do znalezienia go doszło w trakcie prac budowlanych na ulicy Ogórka. Robotnicy, którzy odnaleźli pocisk, postanowili przewieźć go na  teren swojej bazy koparką i dopiero tam o znalezisku powiadomili odpowiednie służby. Na miejsce, gdzie przewieziono pocisk, skierowana została jednostka saperów. Z uwagi na realne zagrożenie konieczna była ewakuacja 50 mieszkańców pobliskich domów. Do czasu zakończenia akcji saperskiej i wywiezienia pocisku, miejsce zdarzenia zabezpieczali zabrzańscy policjanci wspierani przez policjantów z katowickiego oddziału prewencji. Czynności sprawie trwają, a policjanci przypominają:

W przypadku znalezienia przedmiotu podobnego do niewybuchu należy zachować dużą ostrożność. Przedmiotu tego nie wolno dotykać, rzucać w niego kamieniami, ruszać z miejsca lub podpalać.
Natychmiast należy powiadomić odpowiedni organ, korzystając z numeru alarmowego 112.
Zawiadamiając, należy podać miejsce i opis zlokalizowanego przedmiotu, który może być ładunkiem wybuchowym. Numer telefonu, z którego prowadzona jest rozmowa i swoje nazwisko. Uzyskać potwierdzenie przyjęcia powyższego zawiadomienia.

Poniżej  prezentujemy wygląd najczęściej znajdywanych niewybuchów. 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Kris

    Ewakuowano ok. 50 mieszkańców, ale gapiów przy samochodach policyjnych w pobliżu niewybuchu nie oddalono. Policjanci tłumaczyli, że ostrzegali te osoby, ale nie mają środków prawnych aby ich odsunąć dalej w bezpieczne miejsce. Nie zorganizowano również objazdu dla samochodów. Myślę, że coś tu nie gra. Teren można było oddzielić taśmą na bezpiecznej odległości oraz zamknąć ten odcinek drogi robiąc objazd.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.