Wiadomości z Zabrza

W grudniu na rowerze... po alkoholu

  • Dodano: 2023-12-21 09:30

Jazda na rowerze w grudniu nie zawsze jest bezpieczna, szczególnie kiedy jest się pod wpływem alkoholu. Dodatkowo jest to bardzo kosztowna przygoda. Mogłoby się wydawać, że kiepska pogoda i ewentualne 2500 złotych grzywny skutecznie zniechęca do wsiadania na rower po alkoholu, jednak 40-letni mieszkaniec Zabrza miał inne zdanie na ten temat i wpadł w ręce stróżów prawa.

Wczoraj, około godziny 11:30 na ulicy Paderewskiego uwagę policjantów z zabrzańskiej drogówki zwrócił kierujący rowerem mężczyzna. Mundurowi trafnie ocenili stan rowerzysty, gdyż jak się okazało po badaniu trzeźwości, jechał on na rowerze, będąc w stanie nietrzeźwości. Jego wynik to 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.

1 stycznia 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator, zgodnie z którym:

art.  87.  [Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu]
§  1.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§  1a.
Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§  2.
 Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§  3.
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§  4.
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również