Wiadomości z Zabrza

UM Zabrze: Przeciwdziałanie uciążliwościom zapachowym

  • Dodano: 2020-08-26 10:30

W związku z pojawiającymi się uciążliwościami zapachowymi spowodowanymi działaniem „Instalacji przetwarzania odpadów komunalnych” należącej do FCC Polska Sp. z o.o. wystosowane zostało do Prezesa Zarządu spółki pismo wzywające do natychmiastowego wdrożenia działań zapobiegawczych.

Warto przypomnieć, że podczas gdy problemy odorowe występują w wielu miastach na Śląsku i w kraju, to dzięki konsekwentnym działaniom samorządu FCC podjęło realizację pierwszej w Polsce hermetyzacji, której celem jest eliminacja tzw. substancji złowonnych powstających w procesie przetwarzania odpadów komunalnych.

Prace inwestycyjne związane z hermetyzacją instalacji do mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych rozpoczęto w 2017 r. z planowanym terminem zakończenia inwestycji w lipcu 2019 r.

Roboty budowlane rozpoczęto w II połowie 2018 r.

Po zrealizowaniu ok. 80 proc. inwestycji roboty zostały wstrzymane do czasu uzyskania od marszałka województwa śląskiego (poprzedniej kadencji) zmiany pozwolenia zintegrowanego wymaganego dla takich instalacji.

2 czerwca br. marszałek województwa śląskiego (obecnej kadencji) wydał wymagane pozwolenie zintegrowane, co umożliwiło spółce podjęcie wstrzymanych robót. Deklarowany przez spółkę termin zakończenia inwestycji to wrzesień br.

Jeśli do czasu zakończenia inwestycji spółka nie będzie podejmować właściwych środków doraźnych przeciwdziałających odorowi, samorząd rozważy podjęcie dalszych kroków. W ostatnich dniach przeprowadzono też dodatkowe działania kontrolne.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • mieszkaniec

    W Zabrzu smierdzi !!!!W nagrode Pani cesarzowa i Janusz naczelnik wydziału Ekologi UM powinni tam spedzac wieczory wspólnie ze swoja rodzinawtedy moze cos by sie zmieniło

  • Mieszkaniec

    Dzisiejszej nocy ( czyli z 3 na 4 września ) czułem się jak bym spał w kontenerze BIO wraz z zamożniejszą grupą zaszczytnych mieszkańców Zabrza. Jeśli winą awarii rurociągu w Warszawie obarcza się włodarzy - to My naszym też dziękujemy za zaangażowanie i wywaloną kasę do gulika.

  • mieszkaniec

    pewnie smierdzi urzednikom w miejscu pracy bo kto by sie mieszkancami przejmowałciekawe gdzie straz miejsaka i policja??Gratulacje dla urzedników UM ze udało sie pismo wystosowac!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.