Wiadomości z Zabrza

Ulica Leszczynowa w Zabrzu będzie jednokierunkowa? Musimy na to jeszcze trochę poczekać

  • Dodano: 2021-02-22 15:45

Ulica Leszczynowa w Zabrzu korkuje się, w godzinach szczytu trudno przez nią przejechać, a i piesi narzekają na brak wystarczającego miejsca na chodniku, bowiem tam także chaotycznie parkują samochodu. Rozwiązanie to zmiana organizacji ruchu z dwukierunkowego na jednokierunkowy. Czy uda się wprowadzić tę modyfikację?


Obecnie na ulicy Leszczynowej w Zabrzu obowiązuje ruch dwukierunkowy. Jednakże z uwagi na fakt, że po obu stronach drogi parkują samochody, korytarz dla jadących aut zostaje drastycznie zmniejszony. Wymijanie samochodów powoduje utrudnienia w ruchu i zatory. W przypadku, gdy ulicą poruszają się pojazdy pokaźnych rozmiarów, jadące z przeciwnych kierunków, ich kierowcy muszą lawirować, aby się zmieścić. Uwagę na problem, który dotyczy zarówno kierowców, jak i pieszych starających się przejść zatarasowanym chodnikiem, zwrócił radny Kamil Żbikowski.

W swojej interpelacji wskazał, że dobrym rozwiązaniem byłaby zmiana organizacji ruchu i wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na odcinku ul. Leszczynowej od ul. Kawika do ul. Kalinowej. To jednak nie wszystkie sugestie radnego.

Proszę też o wytyczenie po południowej stronie jezdni wyodrębnionych miejsc postojowych równoległych do chodnika – podkreśla radny Kamil Żbikowski.

Dodał też, że przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian, wnosi o zorganizowanie konsultacji społecznych, które mają na celu wypracowanie wspólnego rozwiązania problemu. W konsultacjach mieliby wziąć udział mieszkańcy ul. Leszczynowej i jej przecznic. 

Co na to zabrzański magistrat?

Przedstawiciele Urzędu Miasta w Zabrzu wskazują, że sprawę znają, a od 2019 roku Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej regularnie prowadzi korespondencję z Radą Dzielnicy Zaborze Północ w sprawie wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ul. Leszczynowej i innych ulic w tej dzielnicy. Kwestię tę poruszano także podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która przychyliła się do wniosku o zmianę organizacji ruchu na podanym terenie. Ruch jednokierunkowy mógłby zatem zostać wprowadzony na ul. Leszczynowej, Czereśniowej, Jałowcowej i Orzechowej.

Powyższa propozycja wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na wskazanych wyżej ulicach wynika z istniejących parametrów technicznych większości ulic tego osiedla, na których usprawnienie i upłynnienie odbywającego się nimi ruchu możliwe jest do uzyskania na chwilę obecną jedynie w drodze przeprowadzonej kompleksowej reorganizacji ruchu kołowego, a nie jedynie zmian w ciągu ul. Leszczynowej – wskazuje magistrat w odpowiedzi na interpelację.

A jak to będzie wyglądało w praktyce?

Zmiany mogą zostać wprowadzone, ale jakakolwiek modyfikacja musi być poprzedzona opracowaniem projektu docelowej organizacji ruchu. Co więcej, konieczna też będzie zmiana istniejącego oznakowania, a to wiąże się z dużymi kosztami. Obecnie w miejskiej kasie nie ma na to funduszy. Magistrat zaznacza jednak, że wykonanie wspomnianego opracowania zostanie zlecone „w przypadku uzyskania oszczędności na zadaniach bieżących”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również