Wiadomości z Zabrza

Udaremniona próba przemytu narkotyków na teren zabrzańskiego Zakładu Karnego

  • Dodano: 2020-07-08 09:15

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu po raz kolejny wykazali się czujnością i  udaremnili przedostanie się na teren jednostki narkotyków i innych niedozwolonych przedmiotów.

Przez 5 metrowy mur

W dniu 7 lipca  funkcjonariusze działu ochrony  w wyniku prowadzonych czynności profilaktycznych ujawnił  na dachu jednego z budynków pakunek zawierający: środki odurzające oraz dwie przenośne pamięci. Wstępne badanie narkotestem białego proszku o wadze 5,66 g wykazało obecność  amfetaminy.  Ujawnione przedmioty niezwłocznie zabezpieczono i  przekazano Policji. Dyrektor wszczął czynności wyjaśniające. Po ustaleniu sprawcy lub sprawców przemytu, usłyszą oni zarzut posiadania środków odurzających, jak i zarzut dostarczenia ich na teren więzienia. Przestępstwo to jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności.

"Szósty zmysł"

Dbanie o bezpieczeństwo na terenie jednostki to jedno z podstawowych zadań wszystkich funkcjonariuszy Służby Więziennej. Jego realizację ułatwiają im różne urządzenia techniczne wykorzystywane np. podczas kontroli osadzonych, przedmiotów i pomieszczeń, jednak nie zastąpią one  doświadczenia oraz tzw. ,,szóstego zmysłu” funkcjonariuszy.

Podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych zauważyłem, że kilku skazanych zachowuje się w sposób nienaturalny. Postanowiłem to sprawdzić, o moich spostrzeżeniach poinformowałem dowódcę zmiany. Wspólnie z innymi funkcjonariuszami przeprowadziliśmy dodatkową kontrolę i ujawniliśmy na dachu jednego z budynków pakunek zawierający substancję i przedmioty niedozwolone – powiedział funkcjonariusz działu ochrony.

"Przerzut"

Przestępcy w związku z obostrzeniami mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 tj. czasowe wstrzymanie widzeń z rodzinami na terenie jednostki (zdarzało się, że osoby bliskie próbowały dostarczyć osadzonym narkotyki)  oraz zatrudnienia zewnętrznego, szukają innych dróg przemytu substancji oraz  przedmiotów niedozwolonych  na teren więzienia. Jedną  z nich jest tzw. ,,przerzut” przez więzienny mur. Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Zabrzu jednak po raz kolejny udowodnili, że zawsze są czujni i nie tak łatwo ich przechytrzyć. Na przestrzeni kilku tygodni już po raz drugi udaremnili przedostanie się w ręce skazanych narkotyków i innych niedozwolonych przedmiotów – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.

Kontrola to podstawa

Funkcjonariusze Służby Więziennej zawsze czuwają i dbają o bezpieczeństwo. To ich zadanie.   Są systematycznie szkoleni z zakresu przeciwdziałania przenikaniu na teren jednostek przedmiotów i substancji niedozwolonych. Codziennie dokonują licznych kontroli m.in.: pomieszczeń, w których przebywają skazani, pojazdów wjeżdżających na teren jednostki, dostarczanych paczek oraz  zabezpieczeń techniczno – ochronnych. W trakcie realizacji tych zadań korzystają z różnych  urządzeń tj.: ręcznego wykrywacza metali, lustra inspekcyjnego, skanera rentgenowskiego do prześwietlania  paczek i bagażu oraz bramowego wykrywacza metali.

Technika i rzetelność

Połączenie rzetelnego wykonywania obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy  z wykorzystaniem urządzeń technicznych, jak również sprawny przepływ informacji pomiędzy funkcjonariuszami różnych działów przynosi wymierne efekty oraz pozwala na zachowanie bezpieczeństwa i porządku  w jednostce. Potwierdza to już druga na przestrzeni kilku tygodni udaremniona próba  przemytu. 

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Zakład Karny w Zabrzu/ppor. Katarzyna Jabłońska

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Podpis

    w ornotowicach na żabiku kupisz co chcesz i kiedy chcesz :) marihana,haszysz,amfetamina,kokaina :D nie do ruszenia getto ;-)

  • Mieszkaniec

    Rzetelność informacji - mierna. Temat nie pierwszej świeżości i nie do końca ścisły z informacjami ubiegłotygodniowej prasy.

  • Od Rudy po Zabrze

    Umiejętność zrozumienia czytanego tekstu - naganna.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.