Wiadomości z Zabrza

Tymczasowa organizacja ruchu na DK88. Będzie odcinkowa kontrola prędkości!

  • Dodano: 2023-09-25 16:15

W najbliższych dniach na DK88 obowiązywać będzie tymczasowa organizacja ruchu. Ma ona związek z montażem wysięgników dla urządzeń rejestrujących prędkość.

Odcinkowa kontrola prędkości w Zabrzu coraz bliżej

Trwa montaż wysięgników dla urządzeń rejestrujących prędkość w ciągu Drogi Krajowej nr 88. Od poniedziałku 25 września do piątku 29 września kierujący muszą dostosować się do wprowadzonej tymczasowej organizacji ruchu.

– Ze względu na zakres inwestycji oraz utrzymanie płynności ruchu pojazdów zakres prac podzielony został na 5 etapów. 25 września wprowadzony będzie 1 etap, w którym prace będą prowadzone od strony ul. M. Kruczka. Na czas robót będzie zwężona jezdnia ul. M. Kruczka. Ze względu na szerokość jezdni tymczasowa organizacja ruchu będzie wspomagana poprzez ręczne kierowanie ruchem – zapowiadał Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu.

Za inwestycje odpowiada Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a wykonawcą prac jest firma SPRINT S.A wybrana w procedurze przetargowej. 

System odcinkowego pomiaru prędkości

Pierwsze zapowiedzi odcinkowego pomiaru prędkości na DK88 pojawiły się już kilka lat temu. Jest to jedna z łącznie 39 lokalizacji w całej Polsce, w których zaplanowano montaż urządzeń Unicam VELOCITY3. Jak informowało Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, urządzenia te mogą rejestrować naruszenia kierowców na kilku pasach ruchu, niezależnie od tego, którym pasem się poruszają. Urządzenia są dostosowane do pracy w trudnych warunkach oraz umożliwiają identyfikacje zarówno pojazdu, jak i wizerunek sprawcy.

Po montażu urządzenia muszą przejść legalizacje i testy, dlatego na razie nie wiadomo kiedy dokładniej rozpocznie się rejestracja naruszeń kierowców.

Lokalizacje urządzeń zostały wybrane na podstawie analizy poziomu bezpieczeństwa wszystkich dróg publicznych w kraju. Kontrolą objęte zostanie ok. 200 km nowych odcinków dróg w 13 województwach, a w tym odcinki m.in. autostrad A1, A2 i A4, dróg ekspresowych S7, S11 i S14 oraz 14 dróg wojewódzkich, 3 powiatowe i 1 droga gminna.

– Kluczową zaletą tego rozwiązania jest możliwość wpływania na zachowania kierujących na dłuższym odcinku drogi niż ma to miejsce w przypadku klasycznych fotoradarów. Z doświadczeń CANARD wynika, że w miejscach objętych nadzorem z wykorzystaniem OPP, liczba zdarzeń drogowych spada, a ruch się uspokaja – informowało Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym należące do Główengo Inspektoratu Transportu Drogowego.

Po montażu urządzeń we wszystkich planowanych lokalizacjach CANARD będzie dysponował 73 tego rodzaju urządzeniami, a z ich wykorzystaniem kontrolowanych będzie ok. 400 km dróg w Polsce. 

Odcinkowy pomiar prędkości – nowe lokalizacje w województwie śląskim

Poza DK88 w Zabrzu wytypowano jeszcze kilka inna innych miejsc w województwie śląskim, w których zamontowane zostaną urządzenia rejestrujące średnią prędkość na określonym odcinku drogi. Są to:

  • Katowice - Braci Reńców 28,
  • Jankowice/Świerklany - Jankowice (Nowa) - Świerklany (Plebiscytowa),
  • Gliwice - Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego (DK88).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również