Wiadomości z Zabrza

Trzy szkoły z Zabrza wśród 500. najlepszych placówek w Polsce

  • Dodano: 2019-01-10 16:15

W opublikowanym dziś przez miesięcznik „Perspektywy” rankingu 500. najlepszych szkół ponadpodstawowych znalazły się trzy placówki z naszego miasta.

W drugiej setce 50. najlepszych szkół w Polsce znalazło się III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi – szkoła zajęła 135. miejsce, co jest jej najlepszym wynikiem w ciągu trzech ostatnich lat (153. w 2018 i 150. w 2017 roku) i uzyskała tym samym status Złotej Szkoły. Placówka awansowała także z zajmowanego przez dwa lata 146. miejsca na 127. w rankingu maturalnym. Spośród liceów do pięćsetki weszło także Publiczne Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego im. św. D. Savio, zajmując 424. lokatę  i otrzymując odznakę Srebrnej Szkoły (spadek z 333. miejsca w 2018 roku). Poza listą 500 znalazły się dodatkowo I Liceum Ogólnokształcące w ZSO na 548. miejscu (wyraźny spadek względem 2018 i 2017 roku, kiedy uplasowało się kolejno na 402. i 328. miejscu), a także VIII Liceum Ogólnokształcące na 838. pozycji.

W województwie śląskim III LO zajęło 16. pozycję, LO Tow. Salezjańskiego znalazło się na 46. miejscu, I LO w ZSO 66. lokatę, a VIII LO jest 98.

Licea ogólnokształcące oceniane są za pomocą trzech kryteriów - sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych i rezultatów z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystywane są dane ze źródeł zewnętrznych wobec poddanych ocenie szkół. Ich źródłem są protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych i dane Systemu Informacji Oświatowej.

Wśród 500 najlepszych techników w Polsce znalazło się Technikum nr 4 w ZS Ekonomiczno-Usługowych na 423. miejscu, otrzymując tarczę Brązowej Szkoły. Poza pięćsetką uplasowało się Technikum nr 7 w ZS nr 10 im. J.Groszkowskiego. W rankingu wojewódzkim obie szkoły znalazły się kolejno na 67. i 77. miejscu. Kryteria oceny techników są niemal identyczne z metodologią stosowaną w przypadku liceów. Dodatkowy czynnik stanowią wyniki egzaminu zawodowego.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • mieszkaniec Zabrza

    brak adresów tych szkół ????

  • Karolina

    Brawo dla III liceum, od lat trzyma poziom.

  • prop aganda

    tak, trzyma niski poziom konsekwentnie, brawo!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.