Wiadomości z Zabrza

Trwają prace nad pomnikiem prof. Zbigniewa Religi

  • Dodano: 2021-06-15 08:30, aktualizacja: 2021-06-15 08:45

Zakończył się pierwszy etap prac zmierzających do postawienia pomnika profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu. Drugi etap, który potrwa do końca sierpnia, przewiduje nakładanie gliny na zmontowanej konstrukcji sylwetki rzeźby, modelowanie wstępne oraz pracę rzeźbiarską nad całością pomnika.

14 czerwca w zabrzańskim Ratuszu odbyło się spotkanie zespołu realizacyjnego ds. wykonania pomnika pn. “Elektrokardiogram – Prof. Zb. Religa”. Pracom zespołu przewodniczy wiceprezydent Zabrza Katarzyna Dzióba.

W ramach pierwszego etapu prac, który zakończył się 31 maja, wykonany został m.in.: Elektrokardiogram w gipsie w skali 1:10, postać prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:10, portret (głowa) prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:1 oraz szkielet pomnika z profili stalowych.

Pomysłodawczyni uhonorowania postaci prof. Religi pomnikiem – prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wybrany na autora pomnika, pochodzący z Zabrza światowej sławy rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch podpisali umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1 w lutym br.

Zgodnie z jej zapisami odlany zostanie monument z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Miasto ogłosiło konkurs, by wybrać najlepszą koncepcję.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.