Wiadomości z Zabrza

Trwa remont wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego

  • Dodano: 2021-04-28 07:00, aktualizacja: 2021-04-28 07:28

Pomimo utrudnień związanych z pandemią koronawirusa przy ul. Zamoyskiego nieprzerwanie trwają prace remontowo-budowlane. W odrestaurowanym zabytku organizowane będą projekty skierowane do różnych grup odbiorców – od dzieci, przez osoby aktywne zawodowo aż po zabrzańskich seniorów.

Rewitalizacja wieży w Zabrzu rozpoczęła się w 2018 roku

W sierpniu podpisano umowę z wykonawcą. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zdecydowało wówczas, że niszczejący budynek przy ul. Jana Zamoyskiego, powinien odzyskać należny blask. Choć całość zostanie odnowiona, nie zrezygnowano z nawiązań do przeszłości. Wystarczy zobaczyć, że czerwona cegła (zrewitalizowana) widoczna z zewnętrznej strony elewacji, cały czas zdobi ten budynek.

Obok wieży została wzniesiona przeszklona klatka schodowa wraz z windą

Na jej szczycie znajdzie się punkt widokowy, dzięki któremu będzie można podziwiać panoramę miasta, ale nie tylko. Przy sprzyjającej pogodzie dostrzeżmy także... Beskidy. To będzie zdecydowanie wizytówka zabrzańskiej wieży.

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. oraz AZI-BUD Spółka z o.o. z Będzina. Po opracowaniu dokumentacji firma otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę w kwietniu 2019 roku i przystąpiła do realizacji prac, które trwają do chwili obecnej. 

24 czerwca br. podpisano umowę z firmą Adventure Ekspozycje Sp. z o.o. na wykonanie interaktywnej wystawy pn. CARBONEUM, która zlokalizowana będzie w kopule wieży. Wystawa obejmować będzie strefy tematyczne takie jak: występowanie węgla, węgiel i człowiek, zastosowanie węgla, laboratorium, obieg węgla w przyrodzie.

Ostatnim etapem prac w obiekcie, będzie zakup niezbędnego wyposażenia.

Projekt ten dofinansowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Aktualna wartość całego projektu wynosi 34 171 812,85 zł. Wartość dofinansowania to 23 678 726,76 zł.

Projekt obejmuje prace budowlano-instalacyjne, zagospodarowanie terenu, zakup wyposażenia, wykonanie edukacyjno-naukowej wystawy pn. CARBONEUM. Budynek i jego otoczenie zostaną zagospodarowane i przywrócone lokalnej społeczności. W oparciu o infrastrukturę wieży planuje się realizację działań skierowanych do różnych grup odbiorców – od dzieci, przez osoby aktywne zawodowo po osoby starsze. W efekcie projektu powstanie przestrzeń służąca szeroko pojętemu rozwojowi społeczno-gospodarczemu miasta i jego mieszkańców.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.