Wiadomości z Zabrza

TIR-y przestaną kursować po Maciejowie? Mieszkańcy dzielnicy mają dość!

 • Dodano: 2019-08-15 22:15

Wzmożony ruch kołowy i jeżdżące Kondratowicza i Srebrną TIR-y – to codzienność dzielnicy Maciejów. Mieszkańcy mają dość i zwrócili się do władz miasta o rozwiązanie palącego problemu.

Problem pozostaje nierozwiązany od prawie dwóch lat. Mieszkańcy dzielnicy zwrócili się do miejskiego radnego, Rafała Grygiela z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Od 2017 roku mieszkańcy i Rada Dzielnicy Maciejów bezskutecznie sygnalizują o niedogodnościach i zagrożeniach płynących z nadmiernego i nieuzasadnionego ruchu pojazdów wielkotonażowych typu TIR ulicami Kondratowicza i Srebrną oraz nagminnym przekraczaniem dozwolonej prędkości przez kierowców samochodów osobowych i ciężarowych.

Jak podkreśla radny, ulice Kondratowicza i Srebrna to drogi Klasy „Z” – zbiorcze i służące do obsługi zespołu osiedli lub dzielnicy. Ruch samochodów ciężarowych typu TIR jest w tym miejscu zupełnie nieuzasadniony szczególnie, że stanowią on bezpośrednią przyczynę dewastacji budynków i drogi. 

Wzmożony ruch ciężarówek typu TIR generuje nadmierny hałas, drgania powodujące wstrząsy budynków, co jest przyczyną ich pękania na zewnątrz oraz w mieszkaniach, rozjeżdżone koleiny, dziury w asfalcie, zapadanie się studzienek kanalizacyjnych. Stwarza to realne i bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia, oraz znacząco obniża komfort życia mieszkańców Maciejowa. Dewastacja budynków, drogi i obniżenie komfortu życia mieszkańców Maciejowa postępuje w sposób zatrważający – podsumowuje Rafał Grygiel.

Mieszkańcy domagają się m.in. ograniczenia prędkości na całej długości ulic Kondratowicza i Srebrnej do 40 km/h, wyniesienia w rejonie przedszkola przejścia dla pieszych (w miejscu istniejącego już zwykłego przejścia), zamontowania przed przejściami dla pieszych na ul. Kondratowicza i Srebrnej tablic świetlnych informujących kierowców o aktualnej prędkości z jaką się poruszają, wyłączenia z ruchu ciężarówek o dużym tonażu (za wyjątkiem służb miejskich i MPGK) tymi ulicami i wyznaczenia alternatywnej drogi dojazdu do magazynów i firm transportowych na ul. Srebrnej 4 i 21 od strony kompleksu M1 (zjazd/wjazd na DK88) w kierunku magazynów na ul. Mielżyńskiego aż do ul. Srebrnej, zwiększenia częstotliwości patroli policji drogowej w godzinach zwiększonego ruchu (7.00-10.00 i 15.00-17.00), a także naprawy zapadniętych studzienek kanalizacyjnych.

Apel radnego spotkał się z pozytywnym odzewem władz miasta. Problem zostanie przedyskutowany na najbliższym posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego już we wrześniu. Zanim radni podejmą się rozmów na temat wdrożenia konkretnych rozwiązań, władze miasta przeprowadzą właściwe analizy ruchu kołowego i obserwacje w terenie.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • mieskaniec Maciejowa

  Do poprzedniego wpisu. Chodzi oczywiście o ulicę Franciszkańską, a nie Grunwaldzką

  • mieskaniec Maciejowa
   2019-08-21 13:55
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • mieszkaniec MACIEJOWA

  Mieszkam w Maciejowie od lat. Mój budynek usytuowany jest u zbiegu ulic Kondratowicza i Rzecznej, dlatego cały ruch na Kondratowicza mogę obserwować z okna. Rzeczywiście TIR-y i piraci drowi to ZMORY spokojnego do niedawna Maciejowa. TIR-y jeżdżą tu nawet w godzinach nocnych. W poniedziałek 19.08.2019r.ok.godz.23.30 nagrałem nawet filmik jak ciężarówka TIR jedzie do magazynów na SREBRNĄ 4. Dość już tego!!! Czy musi się powtórzyć sytuacja z ul. GRUNWALDZKIEJ?

  • mieszkaniec MACIEJOWA
   2019-08-21 11:56
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.