Wiadomości z Zabrza

Tężnie solankowe w Kończycach i Maciejowie już działają! Drugi sezon otwarty

  • Dodano: 2024-04-12 09:15

Już wiosna! To idealny czas, aby skorzystać z dobrodziejstw natury i zadbać o swoje zdrowie. Po jesienno-zimowej przerwie można ponownie korzystać z dobroczynnego wpływu „nadmorskiej” inhalacji bez opuszczania miasta. Zabrzański magistrat zaprasza do odwiedzenia zabrzańskich tężni solankowych – w Kończycach i Maciejowie, które wznowiły już działalność. To miejsca, przy których można się spotkać, odpocząć, ale też zadbać o swoje zdrowie wdychając leczniczą solankę.

Tężnie solankowe w Zabrzu

Tężnie solankowe powstały w ub. roku na terenie dwóch zabrzańskich dzielnic. W Kończycach wybudowana została ona na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki, a w Maciejowie – na terenie Orlika przy ul. Kondratowicza. Obiekty są w sezonie ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Konstrukcja z drewna z gałęziami tarniny, po których spływa solanka to także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które coraz poważniej podchodzi do swojego zdrowia. Zawarty w bryzie jod sprzyja m.in. prawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy. Inhalacje stosowane u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu.

Warto przypomnieć, że budowa obu obiektów w 85. procentach została sfinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.

A już wkrótce będzie można korzystać z kolejnych tężni solankowych w naszym mieście – tym razem w dzielnicy Guido oraz Zaborze. To projekty, które wygrały w ubiegłorocznej edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Oddano już teren pod budowę tężni na Zaborzu – w parku koło Aresztu Śledczego. Trwa też projektowanie tężni, która powstanie na podwórku szkolnym Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 39 im. Marii Montessori. W dzielnicy Guido na projekt składa się strefa relaksu z mini tężnią ogrodową, ławkami, oraz zieloną ścieżką wśród kwiatów i ozdobnych krzewów, oraz drewniana sala lekcyjna.

Oba obiekty powinny być ukończone do końca br.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Zabrzański obywatel

    Tężnie ??? Mini tężnie to są , zobaczcie np tą w Gliwicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również