Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Tablety i laptopy dla lekarzy oraz elektroniczne karty zleceń lekarskich w Szpitalu Miejskim

  • Dodano: 2016-05-11 10:00
Tablet, w którym z każdego miejsca w szpitalu będzie można sprawdzić pełną historię choroby pacjenta, elektroniczne karty zleceń lekarskich oraz laptopy na porannym obchodzie - dzięki konsekwentnemu wprowadzaniu nowoczesnych technologii Szpital Miejski w Zabrzu jest teraz najlepiej zinformatyzowaną placówką służby zdrowia w województwie śląskim.
 
 
Najnowszym rozwiązaniem wprowadzonym w szpitalu są tablety medyczne. Lekarze mogą dzięki nim na bieżąco uzupełniać dokumentację medyczną pacjenta, przeglądać wyniki badań czy konsultacji. Tablety mają też funkcję odczytywania danych z kodów kreskowych umieszczonych na opaskach na nadgarstkach pacjentów.
 
 
Podczas codziennych obchodów lekarze korzystają z laptopów umieszczonych na  specjalnych wózkach. W czasie badania chorego zalecania lekarza są na bieżąco wprowadzane do pamięci komputera. Później mają do nich dostęp inni lekarze, pełniący np. dyżury nocne czy pielęgniarki aplikujące leki. Dokumentacja jest dostępna online, również ta z poprzednich pobytów w szpitalu, nie trzeba więc wypożyczać dokumentów z archiwum.
 
 
- Natychmiastowy dostęp lekarza do danych pacjenta i historii jego leczenia, z każdego miejsca w szpitalu, to jedna z najważniejszych zalet tego systemu. Informacja, jej dostępność i szybkość przekazywania to wartość niezwykle cenna. Również w medycynie.  Rozwiązania zastosowane w naszej placówce zwiększają bezpieczeństwo procesu leczenia i minimalizują występowanie pomyłek. System daje klarowne informacje, kto opiekował się pacjentem, jakie przepisał leki, kto i kiedy je później podał – mówi dr n. med. Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. 
 
 
Prezes Mariusz Wójtowicz podkreśla też, że system pozwala na ciągłą kontrolę procesu leczenia również pod kątem kosztów. – W jednym miejscu mamy zebrane dane o przeprowadzonych konsultacjach i badaniach, przepisanych lekach. Dzięki połączeniu programu medycznego z księgowym i sprawozdawczym możemy na bieżąco śledzić koszty poniesione na leczenie pacjentów. Dla placówki medycznej, która chce zachować kontrolę nad wydatkami, takie udogodnienie jest nieocenione.
 
 
Szpital Miejski w Zabrzu od  kilku lat konsekwentnie wdraża informatyczne i technologiczne innowacje. Zaczęło się od budowy publicznych punktów dostępu do Internetu oraz po krycia szpitala siecią WiFi. Kolejnym etapem była budowa serwerowni, zakup nowoczesnych komputerów, a także wprowadzenie rejestracji online do szpitalnych przychodni. W placówce historia choroby pacjenta prowadzona jest w wersji  elektronicznej, podobnie jak dokumentacja pielęgniarek i położnych. Kolejnym etapem są właśnie laptopy, tablety i elektroniczne karty zleceń lekarskich.
 
 
Wszystkie te inwestycje przyniosły wiele korzyści również pacjentom Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Pacjent, dzięki elektronicznej rejestracji, bez wychodzenia z domu może wybrać dogodny dla niego termin wizyty u lekarza w poradni. Leżąc w szpitalu  może korzystać z bezprzewodowego internetu, nie jest „odcięty” od świata.  Dokumentacja pacjenta jest czytelna i dostępna w każdej chwili, wystarczy że lekarz zaloguje się do systemu komputerowego. Zlecenia lekarskie prowadzone elektronicznie są przejrzyste i czytelne, zminimalizowana została możliwość popełnienia pomyłki podczas ich realizacji.
 
 
To nie koniec inwestycji w nowoczesne technologie w placówce. W planach jest wprowadzenie w Szpitalu Miejskim, w tym również w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, telewizji szpitalnej z programami edukacyjnymi i promującymi zdrowy tryb życia.
 
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.