Wiadomości z Zabrza

Szczepienia dla uchodźców z Ukrainy/ Вакцинації для біженців з України

  • Dodano: 2022-04-15 06:15, aktualizacja: 2022-04-15 06:17

Polska pozostaje solidarna z Ukrainą podczas trwającej agresji ze strony Rosji. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo osobom, które przyjeżdżają do naszego kraju z obszaru objętego działaniami militarnymi rząd podjął decyzję, by w ramach Narodowego Programu Szczepień każda chętna osoba mogła bezpłatnie zaszczepić się przeciw COVID-19. Rekomendowane jest również szczepienie się przeciwko chorobom zakaźnym. Szczepienia będą obowiązkowe w sytuacji, gdy pobyt w naszym kraju będzie trwał dłużej niż trzy miesiące.

Polskie Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie szczepień ochronnych dla ukraińskich uchodźców. Wynika z niego, że osoby poniżej 19. roku życia, przebywające w Polsce ponad trzy miesiące, będą podlegać obowiązkowi szczepień ochronnych. W Polsce do obowiązkowych szczepień dzieci zalicza się m.in. szczepienie przeciw gruźlicy, WZW typu B, polio, błonicy oraz krztuścowi.

Świadczenia związane z wykonaniem szczepień ochronnych u dzieci przebywających na terenie Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy realizowane będą w placówkach POZ, czyli podstawowej opieki zdrowotnej.

Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w Programie Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe dla obywateli RP, z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.

Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych, są obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie RP.

Resort zdrowia wskazał również, które szczepienia ochronne dla ukraińskich dzieci są najistotniejsze. Z a priorytetowe uznano:

  1. szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,
  2. szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,
  3. wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,
  4. szczepienie przeciw COVID-19 (poza PSO).

Przeciw koronawirusowi mogą się szczepić dorośli i dzieci od 5 lat. Szczepienia są bezpłatne. Żeby umówić się na szczepienie, trzeba wcześniej zgłosić się do lekarza po skierowanie.

Aby móc skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19 trzeba posiadać dowód potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.

Więcej nt. szczepień przeciw koronawirusowi dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce znajdziecie Państwo TUTAJ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.