Wiadomości z Zabrza

Symboliczne upamiętnienie zbrodni Katyńskiej i katastrofy Smoleńskiej

  • Dodano: 2021-04-12 08:30, aktualizacja: 2021-04-12 08:18

10 kwietnia w Zabrzu obchodzono 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 11. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Pozostając w domach oraz w pracy łączyliśmy się z delegacją, która w sposób symboliczny złożyła w sobotę wiązanki kwiatów pod tablicami pamięci w Parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela w Zabrzu. Ograniczenia wynikające z obowiązujących aktualnie w naszym kraju obostrzeń nie pozwalały uczestniczyć w wydarzeniach w większym gronie osób, dlatego za pośrednictwem internetu honorujemy pamięć ofiar.

W tym roku mija 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej – zbrodni, której ofiarami byli polscy oficerowie, policjanci, urzędnicy państwowi oraz inteligencja. Jak wynika z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej, zginęło wówczas ponad 21 760 Polaków.

Natomiast dziesięć lat temu, w drodze na uroczystości zorganizowane z okazji 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, katastrofie uległ prezydencki samolot Tu-154. Pod Smoleńskiem zginęło wówczas 96 członków polskiej delegacji, a wśród nich m.in.: Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, duchowni oraz załoga samolotu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.