Wiadomości z Zabrza

Straż Miejska sprawdzi, czym palisz w piecu! Co grozi za spalanie odpadów?

  • Dodano: 2023-01-02 15:00

Straż Miejska w Zabrzu reaguje na zgłoszenia dotyczące możliwego spalania w piecach odpadów. W minionym roku przeprowadzono blisko 300 kontroli. Co grozi za palenie śmieciami?

Funkcjonariusze Straży Miejskiej kontrolują domowe paleniska

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Zabrzu regularnie prowadzą kontrole związane z podejrzeniem spalania odpadów lub używania pieców, które nie spełniają obowiązujących norm. Takie kontrole prowadzone są przez cały rok, a zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej kontrole są wynikiem zgłoszeń od samych mieszkańców.

– W okresie od 01.01.2022 r. Do 22.12.2022 r. Straż Miejska w Zabrzu przeprowadziła 267 kontroli urządzeń grzewczych pod kątem spalania odpadów – poinformował Zbigniew Juskowiak, Komendant Straży Miejskiej w Zabrzu.

Jak dodał, w części kontroli ujawniono spalanie materiałów zabronionych, w wyniku czego nałożono 27 mandatów karnych na łączną sumę 3,3 tysiąca złotych, wobec 2 osób zastosowano pouczenie i pobrana została jedna próbka popiołu do analizy chemicznej.  

Kontrole tego, co jest spalane w piecu, zawsze przeprowadzane są w obecności osoby zamieszkującej nieruchomość. Podczas kontroli funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzają rodzaj spalanego materiału oraz datę produkcji kotła grzewczego. 

Co grozi za palenie śmieciami?

Jeśli funkcjonariusze ujawnią spalanie materiałów zabronionych,  sprawca może zostać ukarany pouczeniem, mandatem karnym o wysokości od 20 do 500 zł lub może zostać wystosowany wniosek o ukaranie do sądu rejonowego

Od 1 września 2017 w województwie śląskim nie można spalać:

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%,
  • biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Obowiązek wymiany kotła

Jeśli podczas kontroli przeprowadzanej przez Straż Miejską okaże się, że używany kocioł grzewczy nie spełnia wymogów Uchwały Antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego, właściciele zostaną zobowiązani do ich wymiany.

Uchwała antysmogowa nałożyła obowiązek wymiany do końca 2021 roku pieców, które są starsze niż 10 lat. Na wymianę wciąż mają czas osoby z nowszymi piecami: do końca 2023 r. należy wymienić te mające od 5 do 10 lat od daty produkcji, a do końca 2025 roku wymienić trzeba piece mające mniej niż 5 lat. Kotły klasy 3 lub 4 wymienić trzeba będzie do końca roku 2027, a od 2028 r. dozwolone będzie jedynie stosowanie kotów klasy 5.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również