Wiadomości z Zabrza

Straż Miejska przypominała - od dziś obowiązkowe maseczki!

  • Dodano: 2020-04-16 07:30, aktualizacja: 2020-04-16 07:40

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Zabrzu rozdawali wczoraj mieszkańcom naszego miasta maseczki ochronne.

W ramach akcji do zabrzan trafiło blisko 700 maseczek. Równocześnie strażnicy przypominali, że zgodnie z decyzją rządu, od jutra obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego tej kwestii. 

W jakich miejscach zasłaniać twarz?

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
  • w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;
  • na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż.

Kto będzie zwolniony z tego obowiązku?

  • dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.
  • w przypadku poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
  • w przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

Jaka kara za brak zakrycia ust i nosa?

Policja w kwestii zakrywania ust i nosa działać będzie w oparciu o Kodeks wykroczeń. Wszystkie mandaty są nakładane w trybie art. 54. Artykuł ten mówi o niestosowaniu się do powszechnie obowiązujących nakazów czy zakazów bądź ograniczeń. To samo dotyczyć ma maseczek. Taki mandat to kwota do 500 zł.

Straż Miejska przypominała - od dziś obowiązkowe maseczki!

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Zabrzanka

    Proszę skorygować zapis dotyczący dzieci- nie będą musiały zakrywać nosa i ust dzieci poniżej 4 roku życia...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.