Wiadomości z Zabrza

Śląskie tradycje „W zabrzańskiej izbie”

  • Dodano: 2021-06-10 07:30, aktualizacja: 2021-06-10 07:42

Mała Sala Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu przy ul. Hutniczej 11 zmieniła się 9 czerwca w scenę, na której starszaki z Przedszkola nr 49 wystawiły w gwarze śląskiej przedstawienie pt. „W zabrzańskiej izbie”.

Na widowni zasiedli m.in: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zabrze Krystian Jonecko oraz Dorota Szatters, naczelnik Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Śląskie obyczaje i tradycje opowiedziane gwarą

Scenariusz przedstawienia to opowiedziane gwarą śląskie obyczaje z podziałem na dwanaście miesięcy, osadzone w zabrzańskich realiach. Spektakl rozpoczyna Barbórka, kolejne sceny przedstawiają regionalne tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne, obchody Dnia Matki, rozpoczęcie roku szkolnego i wiele innych ważnych wydarzeń w życiu śląskich rodzin.

Za opracowanie scenariusza i przygotowanie przedszkolaków do występu odpowiadała Izabela Chałaszczyk.

– Cieszę się ogromnie, że dzieci w przepięknym przedstawieniu ukazały najważniejsze dla każdego zabrzanina wydarzenia w roku – powiedziała po spektaklu prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. – Gratuluję udanego występu artystom, opiekunom i dyrekcji przedszkola. Śląskie obyczaje i mowa to nasze cenne dziedzictwo, które powinniśmy kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Beata de Korczak-Leszczyńska, dyrektor Przedszkola nr 49 podkreśla, że w placówce od dawna podejmowanych jest wiele działań w ramach edukacji regionalnej. Pierwsze przedstawienie w gwarze miało miejsce ponad dwa lata temu. Były to śląskie Jasełka.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.