Wiadomości z Zabrza

Śląskie tradycje „W zabrzańskiej izbie”

  • Dodano: 2021-06-10 07:30, aktualizacja: 2021-06-10 07:42

Mała Sala Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu przy ul. Hutniczej 11 zmieniła się 9 czerwca w scenę, na której starszaki z Przedszkola nr 49 wystawiły w gwarze śląskiej przedstawienie pt. „W zabrzańskiej izbie”.

Na widowni zasiedli m.in: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zabrze Krystian Jonecko oraz Dorota Szatters, naczelnik Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Śląskie obyczaje i tradycje opowiedziane gwarą

Scenariusz przedstawienia to opowiedziane gwarą śląskie obyczaje z podziałem na dwanaście miesięcy, osadzone w zabrzańskich realiach. Spektakl rozpoczyna Barbórka, kolejne sceny przedstawiają regionalne tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne, obchody Dnia Matki, rozpoczęcie roku szkolnego i wiele innych ważnych wydarzeń w życiu śląskich rodzin.

Za opracowanie scenariusza i przygotowanie przedszkolaków do występu odpowiadała Izabela Chałaszczyk.

– Cieszę się ogromnie, że dzieci w przepięknym przedstawieniu ukazały najważniejsze dla każdego zabrzanina wydarzenia w roku – powiedziała po spektaklu prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. – Gratuluję udanego występu artystom, opiekunom i dyrekcji przedszkola. Śląskie obyczaje i mowa to nasze cenne dziedzictwo, które powinniśmy kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Beata de Korczak-Leszczyńska, dyrektor Przedszkola nr 49 podkreśla, że w placówce od dawna podejmowanych jest wiele działań w ramach edukacji regionalnej. Pierwsze przedstawienie w gwarze miało miejsce ponad dwa lata temu. Były to śląskie Jasełka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również