Wiadomości z Zabrza

Sezon zimowy w Zabrzu. Kto odpowiada za zimowe utrzymanie dróg?

  • Dodano: 2021-11-08 13:00, aktualizacja: 2021-11-08 14:20

Od początku listopada w naszym mieście trwa Akcja Zima, czyli sezon zimowego utrzymania dróg. Choć pierwszy śnieg jeszcze nie spadł, każdy kierowca wie, co może się stać jeśli któryś z pojazdów do odśnieżania ulic zawiedzie. Kto odpowiada za realizację zadań w zakresie zimowego utrzymania dróg i nadzór nad pracami w Zabrzu?

8 na 10 pojazdów do zimowego utrzymania dróg wymagało napraw

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego skontrolowano stan techniczny samochodów, którymi przeprowadzana będzie Akcja Zima w Zabrzu. W dniu 26 października Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu razem z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego w Katowicach i Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu skontrolowali łącznie 10 pojazdów różnego typu – głównie pługi i piaskarki. Na 10 skontrolowanych pojazdów, aż 8 wymagało wykonania w nich koniecznych napraw.

– Grzechami głównymi były nadmiernie zużyte opony, brak wyposażenia obowiązkowego czy też nie do końca sprawna sygnalizacja błyskowa – przekazał Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP w Zabrzu. – Przeprowadzone działania pozwolą na odpowiednie przygotowanie pojazdów jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu – dodał.

Kto odpowiada za odśnieżanie zabrzańskich ulic i chodników?

Za realizację zadań w zakresie zimowego utrzymania dróg i nadzór nad pracami odpowiedzialny jest Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu. W sezonie zimowym 2021/2022, który trwa od początku listopada br. do końca marca 2022 r., nasze miasto zostało podzielone pomiędzy dwóch niezależnych wykonawców.

Jak przekazuje MZD w Zabrzu, usługi zimowego utrzymania dróg świadczone będą przez:

  • ZUDiK Dromar Marian Kaliściak -  na Alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Alei Świętego Jana Pawła II (Drogowa Trasa Średnicowa),
  • ZUKTZ Jacek Wieczorek - na pozostałych drogach miasta Zabrze.

– Zakontraktowane firmy dysponujące specjalistycznym sprzętem w postaci solarek i pługów śnieżnych, aż do końca marca są przez 24h w stanie pełnej gotowości technicznej do podjęcia akcji odśnieżania miasta – czytamy na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Dróg w Zabrzu.

Przypominamy, że za zimowe utrzymanie nieruchomości i przyległych do niej chodników odpowiadają właściciele nieruchomości. Podmiotem odpowiedzialnym za egzekwowanie obowiązków w zakresie oczyszczania śniegu i lodu z ulic i chodników jest Straż Miejska w Zabrzu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.