Wiadomości z Zabrza

Schronisko dla bezdomnych zwierząt będzie miało nową siedzibę. Umowa została już podpisana

 • Dodano: 2021-02-24 12:00

W zabrzańskim Ratuszu podpisana została dzisiaj umowa na budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wykonawcą prac jest wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe Concret Sp. z o.o. Sp. K. z Tychów. Nowoczesny obiekt zlokalizowany zostanie w Biskupicach przy ul. Bytomskiej.

Podpisy na umowie na budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt w naszym mieście złożyli: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjnego i Usługowego Concrent Sp. z o.o. Zbigniew Boczkowski. W spotkaniu udział wzięli również m.in.: prezes zabrzańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Danuta Mikusz-Oslislo oraz kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Psitul mnie" Sandra Chylińska.

– Miarą człowieczeństwa jest nasze podejście od słabszych istot. Uwarunkowania w dotychczas funkcjonującym w Zabrzu schronisku dla bezdomnych zwierząt sprawiły, że niezbędne stało się wybudowanie nowej siedziby, która będzie spełniać standardy określone w przepisach prawa – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Koszt inwestycji to ponad 15 mln zł (15.177.759,71 zł) i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Planowany termin zakończenia budowy to koniec 2022 r. Nowe schronisko zlokalizowane zostanie przy ul. Bytomskiej na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmie powierzchnię 2.516,62 m2.

– Nowy obiekt będzie nie tylko schroniskiem dla psów i kotów. Chcemy, aby pełnił on funkcję centrum edukacji i wolontariatu, a także był miejscem aktywności społecznej i spotkań ludzi, którzy chcą poznać świat zwierząt domowych – powiedziała prezes zabrzańskiego oddziału TOZ, Danuta Mikusz-Oslislo.

W ramach budowy nowego schroniska wykonane zostaną następujące elementy kompleksu:

 • dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2,  z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem;  
 • 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami. Boksy rozplanowane na planie prostokąta o dł. 32,5m i szer. 12,6m, dach płaski, powierzchnia użytkowa 1.395,60 m2;
 • jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanego
 • w technologii tradycyjnej. Kociarnia jest budynkiem na planie koła o średnicy 18 m i powierzchni użytkowej 101,5 m2; 
 • jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim  wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa. Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny 230,19 m2;
 • drogi komunikacyjne z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio z kostki granitowej połączonej z trawnikami oraz wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.

W dokumentacji projektowej nowego schroniska dla zwierząt przyjęto wiele proekologicznych rozwiązania technicznych, takich jak:

 • ogrzewanie obiektu zaprojektowane w oparciu o ekologiczne kotły niskotemperaturowe 5. klasy na paliwo stałe, pozwalające na spalanie ekogroszku, drewna lub peletu o mocy 300 kW;
 • wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła dla budynków administracyjnych, pomocniczych, gospodarczych, kociarni i boksów dla zwierząt;
 • jako wspomaganie podgrzewania ciepłej wody użytkowej zaprojektowano baterię dziewięciu kolektorów słonecznych;
 • przewidziano również ujęcie wód deszczowych z dachów  budynków schroniska wraz z retencją wody i instalacją „wody szarej”, która wykorzystywana będzie do mycia terenu, wybiegów dla zwierząt itp.

Przypomnijmy, że w Zabrzu działa od lat Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt “Psitul mnie", prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Oddział w Zabrzu. Jego siedziba znajduje się przy ul. Bytomskiej 133 w Zabrzu-Biskupicach. Po zakończeniu inwestycji zmieni lokalizację, ale nie przeprowadzi się daleko. Zostanie w Biskupicach, przy ulicy Bytomskiej. Nowa siedziba wybudowana zostanie jednak bliżej granicy z Bytomiem, z dala od wszelkich zabudowań. Będzie tu nie tylko więcej miejsc i przestrzeni dla podopiecznych, ale też dla pracowników, którzy zyskają nowy, komfortowy budynek administracyjny.


Źródło: UM Zabrze

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • człowiek

  Oczywiście to bardzo szlachetne ale kiedy podobne schronisko dla bezdomnych kotów?

 • człowiek x2

  W Psitul mnie znajdują się zarówno psy jak i koty

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.