Wiadomości z Zabrza

Rusza kampania “Toaleta to nie śmietnik”

  • Dodano: 2021-03-22 13:15

22 marca, w Światowym Dniu Wody, na Śląsku rusza pierwsza w Polsce wspólna kampania edukacyjna informująca o tym czego nie można wrzucać do toalety, w której swoje siły łączą wodociągi, instytucje oświatowe i kulturalne, w tym również Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Dzisiaj, o godz. 10.00, na kanale You Tube Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego odbędzie się premiera spektaklu „Niezwykła przygoda psa Kropelki”. To spektakl, który powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Toaleta to nie śmietnik” skierowanej do dzieci z klas 1-3 oraz z zerówek. Jej głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.

Pierwszy raz w Polsce firmy wodociągowe, instytucje oświatowe i placówki kultury zwarły szyki, aby wspólnie włączyć się w kształtowanie świadomości dzieci w zakresie ochrony środowiska i ekologii. To działanie ma także zwiększyć świadomość mieszkańców dotyczącą zasobów, jakimi dysponujemy na co dzień, a chodzi tutaj o kanalizację. Jest to głos ponad 30 przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych zrzeszonych w naszym stowarzyszeniu.

Historia szczeniaka, który został wyrzucony do kanalizacji i uratowany przez pracowników oczyszczalni wydarzyła się naprawdę wiele lat temu w Katowickich Wodociągach. Na kanwie tych wydarzeń stworzono postać psa Kropelki i inne bajkowe postacie, które towarzyszą mu w podróży po sieci. Kropelka przeżywa więc wiele niezwykłych zdarzeń. W finale pies zostaje uratowany i odzyskuje zaufanie do człowieka.

– To był dla nas ciekawy projekt a przedpremierowy pokaz potwierdził, że dzieci cudownie zareagowały na los Kropelki – opowiada Anna Bączek–Lieber, autorka przedstawienia i właścicielka teatru „Teatrtrip – podróże ze sceną”.

Wodociągowcy ze śląskich przedsiębiorstw na co dzień znajdują w kanalizacji śmieci, które nigdy nie powinny tam trafić. Są to: materiały higieniczne, jedzenie, fragmenty martwych zwierząt, szmaty, folie, meble, oleje i opony. To właśnie z powodu ich obecności pogotowia kanalizacyjne firm wodociągowych stale usuwają zatory na sieci, awarie tłoczni, przepompowni i samych pomp.

– Codzienne drobne decyzje każdego z nas w sumie mają znaczący wpływ. Każda rzecz, która trafia do kanalizacji, a nie powinna, staje się odpadem niebezpiecznym. Usuwanie śmieci z kanalizacji, naprawa zarówno sieci jak i urządzeń oczyszczalni oraz unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych to koszty, które ostatecznie mają wpływ na cenę odprowadzania ścieków. To kolejny ważny powód, by zmieniać złe nawyki – mówi Andrzej Malinowski.

Pierwotnie planowane było wystawienie spektaklu na deskach katowickiego Teatru Ateneum. Ze względu na sytuację pandemiczną premiera odbywa się w wersji online na kanale You Tube.

Przygotowanie wersji wideo spektaklu wsparła dr Krystyna Doktorowicz, z Wydziału – Szkoły Filmowej Uniwersytetu Śląskiego. Film ze spektaklem będzie dostępny po premierze dla wszystkich na stronie kampanii: ToaletaToNieSmietnik.pl. Z tej strony na potrzeby lekcji o charakterze ekologicznym nauczyciele mogą pobrać scenariusz lekcji do realizacji w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz zerówkach przygotowany przez metodyków z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w
Katowicach.

Rusza kampania “Toaleta to nie śmietnik”

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.