Wiadomości z Zabrza

Rozwiązanie umowy o pracę

  • Dodano: 2021-03-19 14:15, aktualizacja: 2021-03-22 10:06

Prawo pracy posługuje się wieloma różnymi przepisami, ich znajomość jest więc niezbędna do tego, aby prawidłowo określić wzajemne prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika. Dotyczy to także kwestii związane z rozwiązywaniem umowy o pracę – jak się okazuje może to nastąpić na wiele różnych sposobów.

Kancelaria prawna a prawo pracy

Poszukiwania doświadczonej kancelarii prawnej, która specjalizuje się w prawie pracy nie zawsze jest proste. Pomocne mogą być jednak wyszukiwarki internetowe – przykładowo, jeśli chcecie Państwo odnaleźć prawnika z Rzeszowa, wystarczy że wpiszecie „adwokat Rzeszów” lub „radca prawny Rzeszów”. Oczywiście takie wyszukiwanie wymaga poświęcenia dodatkowej ilości czasu na sprawdzenie wiarygodności znalezionego prawnika i ocen wystawionych mu przez jego klientów.

Jedną z bardziej skutecznych kancelarii działających w obszarze prawa pracy, a więc także w zakresie umowy dotyczących zakazu konkurencji, jest Kancelaria Prawna z Rzeszowa. W jej ofercie odnajdziecie Państwo m.in. sporządzanie oraz opiniowanie wszelkiego rodzaju kontraktów z zakresu prawa pracy oraz prawa cywilnego.

Jak rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę jest jedną z form zakończenia stosunku pracy. Może występować w różnych wariantach:

  • rozwiązania za porozumieniem stron,

  • jednostronnego rozwiązania umowy przez pracownika albo pracodawcę,

  • rozwiązania w trybie natychmiastowym – tzw. dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę,

  • rozwiązania umowy po upływie określonego czasu, na jaki została ona zawarta.

Każda forma rozwiązania umowy o pracę wiąże się z konkretnymi uprawnieniami zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy – zwłaszcza, gdy zakończenie stosunku pracy okazało się bezpodstawne.

Warto w tym miejscu przypomnieć wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2019 r. (sygn. akt I PK 268/17), zgodnie z którym Kodeks pracy nie przewiduje odwołania od rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, a tym bardziej dochodzenia w takim wypadku przywrócenia do pracy i co zrozumiałe uznania wypowiedzenia za bezskuteczne. W sytuacji, gdy między stronami jest sporne, czy doszło do zakończenia zobowiązania za obopólną zgodą (na przykład w razie uchylenia się pracownika od skutków swojego oświadczenia woli), w grę wchodzi roszczenie o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę a pomoc prawna

Problemy prawne związane z rozwiązaniem umowy o pracę pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy jest ono bezprawne. Taka sytuacja wiąże się najczęściej z koniecznością udowodnienia winy po stronie zatrudniającego, a przez to skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.

Kwestionowanie zakończenia stosunku pracy nie jest proste, dlatego też wymaga wsparcia doświadczonego adwokata lub radcy prawnego. Dotyczy to także przypadków, gdy poszkodowanym jest zatrudniający, a nie jego podwładny.

Rozwiązanie umowy o pracę musi być więc dokonane w zgodzie nie tylko z przepisami Kodeksu pracy, ale także i Kodeksu cywilnego czy szeroko rozumianymi zasadami współżycia społecznego. Innymi słowy, zakończenie stosunku pracy musi uwzględniać wszelkie prawa i obowiązki zarówno przełożonego, jak i zatrudnionego.

Pomoc prawna w takich przypadkach okazuje się niezbędna, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dużymi podmiotami działającymi na rynku. Doświadczenie, które gwarantują adwokaci z kancelarii prawnej z Rzeszowa (KTMH) jest wystarczające do tego, aby skutecznie dokonać rozwiązania umowy o pracę, ewentualnie udzielić stosownej porady prawnej w tej tematyce.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, więcej informacji możecie odnaleźć w artykule: Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Patron merytoryczny artykułu:

Kancelaria Prawna TMH - Adwokat Rzeszów
ul. Dominikańska 1a,
35-077 Rzeszów
+48173070766

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.