Wiadomości z Zabrza

Rozpoczął się trzeci etap prac nad pomnikiem prof. Zbigniewa Religi

  • Dodano: 2021-08-20 09:15

17 sierpnia zakończył się drugi etap prac zmierzających do postawienia w naszym mieście pomnika profesora Zbigniewa Religi. Zaplanowane w ramach drugiego etapu prace przewidywały: nakładanie gliny na zmontowanej konstrukcji sylwetki rzeźby, modelowanie wstępne oraz pracę rzeźbiarską nad całością pomnika.

Zbigniew Religa będzie miał swój pomnik w Zabrzu

Wcześniej, w ramach pierwszego etapu prac, który zakończył się 31 maja, wykonany został m.in.: Elektrokardiogram w gipsie w skali 1:10, postać prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:10, portret (głowa) prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:1 oraz szkielet pomnika z profili stalowych.

Pomysłodawczyni uhonorowania postaci prof. Religi pomnikiem – prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wybrany na autora pomnika, pochodzący z Zabrza światowej sławy rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch podpisali umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1 w lutym br. Pomnik stanie przy zabrzańskim Ratuszu, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi.

Na podstawie gipsowej formy odlany zostanie monument z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Miasto ogłosiło konkurs, by wybrać najlepszą koncepcję.

Trwający aktualnie trzeci etap prac przewiduje: wykonanie odlewu gipsowego rzeźby wykonanej w glinie (negatyw), zalanie formy negatywowej w celu uzyskania pozytywu gipsowego pomnika, pracę nad odlewem gipsowym (fakturę, cyzelarkę) i zostanie zakończony w terminie do 30 listopada br.

W odbiorze drugiego etapu prac nad pomnikiem prof. Zbigniewa Religi wzięli udział członkowie komitetu honorowego, w tym m.in.: zastępca prezydenta Miasta Zabrze Katarzyna Dzióba, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi Jan Sarna, główny inżynier miasta w Urzędzie Miejskim w Zabrzu Grzegorz Janecki, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Grzegorz Boral, przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Zabrze Dariusz Walerjański oraz Julia Stanisz i Piotr Orzechowski – przedstawiciele społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu im. Prof. Zbigniewa Religi.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.