Wiadomości z Zabrza

Rozbudowa ŚCCS w Zabrzu zbliża się do końca. Niedługo otwarcie budynku A+

  • Dodano: 2022-02-07 14:30

Trwająca rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dobiega końca. Nowopowstały budynek A+ już niedługo zostanie otwarty. Koszt jego budowy to około 132 mln zł.

Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca

Dwunastoletni proces rozbudowy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zbliża się do końca. Nowoczesny sześciokondygnacyjny budynek A+ zastąpił kompleks A. Budowa nowego budynku kosztowała około 132 mln złotych. Znajdą się w nim oddziały kardiologii, chorób cywilizacyjnych i mechanicznego wspomagania krążenia. Otworzone zostaną również pracownie hemodynamiki, laboratoria i dobrze wyposażona izba przyjęć.

– Serdecznie gratuluję prof. Marianowi Zembali i całemu zespołowi ŚCChS imponującej inwestycji. Teraz czas na instalację aparatury i sprzętu medycznego. Już za parę miesięcy przestronne pomieszczenia służyć będą ratowaniu życia i zdrowia pacjentów – przekazała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu działa już od 1984 roku

ŚCCS jest wiodącym w Polsce, nowoczesnym, wysokospecjalistycznym ośrodkiem kliniczno-naukowo-szkoleniowym, realizującym zadania w zakresie nowoczesnej diagnostyki i terapii schorzeń układu sercowo-naczyniowego dla dorosłych i dzieci, badań klinicznych podstawowych i wdrożeniowych oraz przed- i podyplomowego szkolenia studentów i lekarzy.

W latach 1984-2011 ośrodek ŚCCS mieścił się w niewielkim budynku (Pawilon A). Dopiero w 2011 roku otwarto nowy budynek – Pawilon B, w którym rozpoczęły swoją działalność oddziały niewydolności serca, małoinwazyjnej kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej i endowaskularnej, z bardzo nowoczesnym blokiem operacyjnym posiadającym salę hybrydową oraz oddziałem kardiologii i angiologii z Zespołem Pracowni Hemodynamicznych i Elektrofizjologicznych.

W roku 2012, z pozyskanych środków Unii Europejskiej uruchomiona została ważna dla chorych w kraju i regionie inwestycja związana z dalszą rozbudową Śląskiego Centrum o ogólnopolski ośrodek transplantacji płuc, w tym dla chorych z mukowiscydozą, oraz nowoczesne oddziały diagnostyki obrazowej w chorobach serca, płuc i naczyń u dorosłych i dzieci, dzięki czemu po trzech latach, roku 2015, otworzony został Pawilon C.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również