Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Rowery od Metropolii dotarły do Zabrza

 • Dodano: 2020-03-04 09:30

Dziesięć elektrycznych rowerów otrzymało miasto Zabrze od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Przekazanie jednośladów odbyło się dzisiaj na parkingu zabrzańskiego Ratusza przy ul. Religii 1. Rowery zostaną przekazane Straży Miejskiej, Jednostce Gospodarki Nieruchomościami, Miejskiemu Zarządowi Dróg i Infrastruktury Informatycznej oraz pracownikom magistratu.

Metropolia rozdysponowała w ramach projektu „Rowerem lub na kole” już ponad 200 miejskich rowerów z elektrycznym wspomaganiem, dziesięć jednośladów właśnie trafia także do Zabrza. Projekt udowadnia, że rower jest pełnoprawnym środkiem transportu, który ma także za zadanie uwrażliwić pracowników urzędu na potrzeby rowerzystów”– mówił Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zakupiła 230 rowerów elektrycznych, które trafią do wszystkich gmin i miast członkowskich. Ich ilość jest uzależniona od wielkości jednostki samorządu terytorialnego. Metropolitalny rower elektryczny otrzymał także nagrodę na X Międzynarodowych Targach Rowerowych Bike EXPO w Kielcach w kategorii: stworzenie alternatywnego środka transportu służbowego.

Rower to jest zdrowie, rower to także ekonomia i przede wszystkim ekologia. Dlatego bardzo cieszymy się, że otrzymaliśmy od GZM dziesięć jednośladów w ramach pomocy rzeczowej. Metropolitalne rowery elektryczne będą użytkowane na co dzień przez zabrzańskich urzędników w ramach ich obowiązków służbowych – powiedział Grzegorz Janecki, oficer rowerowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

„Rowerem lub na kole” to jeden z projektów, który jest realizowany w ramach szerszego programu „Metropolia przyjazna rowerom”. Jego celem jest zmiana nawyków mobilności i pokazanie, że rower to równorzędny środek transportu – tak samo jak autobus czy samochód. W niektórych sytuacjach jest bezkonkurencyjny, jeśli weźmiemy pod uwagę problem tzw. „ostatniego kilometra” – pozwoli nam dojechać tam, gdzie autobusem czy samochodem nie ma już takiej możliwości. Zakup 230 rowerów elektrycznych to dla Metropolii test przed uruchomieniem największej w Europie wypożyczalni elektrycznych rowerów miejskich, która będzie uzupełnieniem dla całego systemu transportowego w GZM.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Emeryt - zapalony rowerzysta

  A ten "...oficer rowerowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu..." to ma gdzie pokręcić w tym Zabrzu ?

  • Emeryt - zapalony rowerzysta
   2020-03-05 11:43
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • hehe

  "...oficer rowerowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu..." - to w tym "mieście" jest ktoś taki?! Niesamowite!

 • Antoni

  Policji takie rowery i patrole wieczorne dla bezpieczeństwa mieszkańców..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.