Wiadomości z Zabrza

Rowery metropolitalne w Zabrzu coraz bliżej. GZM wyłoniło wykonawcę

  • Dodano: 2023-09-04 13:45

Po 3 latach metropolii GZM udało się w końcu wybrać wykonawcę dużego projektu, jakim jest Rower Metropolitalny. Spółka Nextbike GZM będzie wdrażała system etapami – finalnie rowery będzie można spotkać aż w 31 gminach GZM!

Wykonawca wyłoniony

Ze względu na wiele komplikacji, postępowanie w sprawie wyboru wykonawcy Roweru Metropolitalnego trwało aż 3 lata. Finalnie wykonawcą została firma Nextbike GZM, która jako jedyna złożyła ofertę. Firma zawarła z Metropolią umowę na 5 lat, wartą 181 mln złotych – obejmuje ona uruchomienie, zarządzanie i eksploatację całego systemu Roweru Metropolitalnego.

– To będzie jedna z największych sieci miejskich wypożyczalni rowerów w Europie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Cieszę się, że po trwającym ponad 3 lata postępowaniu, udało nam się je zakończyć. Jeszcze kilka miesięcy i na naszych ulicach pojawią się pierwsze rowery.

W ramach Roweru Metropolitalnego mieszkańcy będą mogli korzystać z 7000 rowerów IV generacji, dostępnych na 924 stacjach, znajdujących się w 31 gminach GZM. Każdy rower będzie wyposażony w nowoczesny nadajnik GPS.

3 etapy wdrażania

Rower Metropolitalny będzie wdrażany w 3 etapach:

  • 1 etap – udostępnienie 1260 rowerów w 7 miastach, w których dotychczas funkcjonowały podobne systemy: w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. 1 etap zostanie rozpoczęty w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy.
  • 2 etap – wzrost liczby rowerów do 4800. Pojawią się w kolejnych miastach: w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach. Zostanie wdrożony w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.
  • 3 etap – liczba rowerów osiągnie docelowe 7 tysięcy. Pojawią się w pozostałych miastach i gminach: w Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie,  Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach. Ostatnia faza zostanie wdrożona do 22 miesięcy od podpisania umowy.

Co ważne, system zostanie zintegrowany z systemem płatności komunikacji miejskiej, a rowery będzie można wypożyczać przez cały rok. Po wypożyczeniu roweru będzie możliwość pozostawienia go w innej miejscowości, która przystąpiła do systemu.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Rowerzysta

    A kiedy powstanie w centrum miasta sieć dróg rowerowych? Strach jeździć obecnie po ulicach. W innych ośrodkach miejskich sprawę zrównoważonego transportu dawno załatwiono. Mamy hulajnogi mamy rowery tylko nie ma po czym jeździć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również