Wiadomości z Zabrza

Rondo przy ulicach Piłsudskiego i Roosevelta w Zabrzu już gotowe!

 • Dodano: 2020-07-22 07:15, aktualizacja: 2020-07-22 06:30

Rondo przy ulicach Piłsudskiego i Roosevelta oddane do użytku. Ważna dla mieszkańców inwestycja kosztowała blisko 8 milionów złotych.

Budowa ronda stanowiła drugi etap modernizacji ulicy Piłsudskiego

W ramach pierwszej części projektu, która wykonana została w ubiegłym roku, zmieniona została nawierzchnia ulicy Piłsudskiego na liczącym blisko 900 m odcinku od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ulicą Roosevelta. Dzięki usunięciu służącej przez dekady kostki brukowej kierowcy mogą w bardziej komfortowych warunkach korzystać z ważnego fragmentu miejskiej infrastruktury drogowej.

Nowe rondo przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz usprawni ruch, który zwiększony jest po każdym wydarzeniu sportowym odbywającym się na pobliskiej Arenie Zabrze. W ramach inwestycji utworzony został także parking samochodowy, który służyć będzie odwiedzającym sąsiadujący z rondem Miejski Ogród Botaniczny.

Zakres prac objął także budowę chodników, ścieżek rowerowych i miejsc postojowych oraz przebudowę oświetlenia ulicznego. Oko cieszy także zieleń wokół ronda - ostatecznie wykonano ponad 150 nasadzeń. Wybrano m.in. żywotniki, szmaragdowe tuje oraz wiśnie. Całość inwestycji kosztowała 7 899 727,96 mln zł i wykonana została przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „DROGOPOL-ZW” Sp. z o. o., które równie sprawnie przebudowało ulicę Piłsudskiego w ramach pierwszego etapu projektu. Na oba zadania miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości
11 mln zł.

W czasie prowadzenia robót budowlanych wykonawca wydobył i zabezpieczył bunkier z okresu II Wojny Światowej.

Choć znalezisko nie jest objęte ochroną konserwatorską, ma wartość historyczną, dlatego zostanie pomalowane
i wyeksponowane wraz z tablicą informacyjną w rejonie parkingu wybudowanego przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym.

W rejonie ronda trwają jeszcze prace porządkowe i montaż wiat przystankowych. Miejskie Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu przygotowuje się do realizacji trzeciego etapu projektu, który polegać będzie na przedłużeniu ul. Piłsudskiego do ul. Szkubacza.

To ważna inwestycja dla mieszkańców, którzy od kilkudziesięciu lat czekali na przebudowę ulicy Piłsudskiego - komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Cieszę się, że z powodzeniem pozyskaliśmy środki zewnętrzne na realizację tego zadania. Dzięki temu poprawi się płynność i bezpieczeństwo ruchu samochodowego. Przywiązujemy dużą wagę do konsekwentnej rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej w naszym mieście. Inwestycje drogowe przeprowadzone w Zabrzu w ub. roku kosztowały ok. 32 mln zł, a zaplanowane na ten rok opiewają na kwotę 37 mln zł.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Bogdan

  7 899 727,96 mln zł ...ile? siedem milionów milionów?

 • Jodibabu brawo Jasiu

  Nie bunkier tylko schron autorze artykułu. Jaka to różnica to sobie doczytaj. Druga sprawa to chcą go pomalować czyli zniszczyć. Oryginalnie nie był malowany.

  • Jodibabu brawo Jasiu
   2020-07-22 08:08
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.