Wiadomości z Zabrza

Regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

  • Dodano: 2023-12-14 10:00

W Zabrzu-Zaborzu odbyły się wczoraj regionalne uroczystości upamiętniające opór społeczny wobec wprowadzenia stanu wojennego. 

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W kościele pw. św. Jadwigi o godz. 12.00 odprawiona została uroczysta msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, a bezpośrednio po nabożeństwie weterani „Solidarności” oraz przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, a także instytucji złożyli kwiaty pod krzyżem i obeliskiem upamiętniającym internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu.

Obchody upamiętniające opór społeczny wobec stanu wojennego zorganizowali: Miasto Zabrze, Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność oraz Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Z kart historii: wprowadzenie stanu wojennego

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji milicji i wojska użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Na terenie parafii pw. św. Jadwigi leży zakład karny przy ul. Janika, w którym w czasie stanu wojennego internowano działaczy „Solidarności” i opozycjonistów. Tutejsi księża byli wtedy duszpasterzami internowanych, którzy zaczęli trafiać do zakładu w Zaborzu w pierwszym dniu stanu wojennego. Przez rok istnienia obozu przewinęło się przez niego kilkaset osób – głównie działacze opozycji ze Śląska i Zagłębia, a także z ówczesnego woj. częstochowskiego. Wywodzili się z różnych środowisk – byli wśród nich studenci, robotnicy, lekarze i naukowcy. W stanie wojennym w tamtejszym więzieniu mieścił się jeden z największych z 49 w kraju ośrodków internowania.

W Zabrzu przetrzymywany był m.in. legendarny przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 r. i sygnatariusz Porozumienia Katowickiego, Andrzej Rozpłochowski. Obóz zamknięto w grudniu 1982 r. Internowanych przewieziono wówczas do zakładów w Raciborzu i Strzelcach Opolskich. Wielu z nich jest obecnie członkami Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym. Dawny obóz to nadal działający zakład karny.

Regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również