Wiadomości z Zabrza

Rada Miasta sprzeciwia się wycince lasów

  • Dodano: 2022-01-12 14:00, aktualizacja: 2022-01-12 15:11

Wczoraj podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Zabrze przegłosowano projekt uchwały dotyczącej sprzeciwu wobec planowanej przez Nadleśnictwo Brynek wycince lasu Rokitnicko-Miechowickiego.

"Walka" o las na północy Zabrza

Podczas nadzwyczajnej Rady Miasta we wtorek 11 stycznia przegłosowany został projekt uchwały dotyczący sprzeciwu wobec wycinki drzew w lesie Rokitnicko-Miechowickim. Chodzi o projekt Planu Urządzenia Lasu dla lat 2022- 2031 przygotowany przez Nadleśnictwo Brynek, który zakłada wycinkę dużej części lasu. Pomysł ten nie spodobał się zabrzańskim radnym i mieszkańcom naszego miasta. Ostateczna decyzja podjęta zostanie przez dyrekcję Lasów Państwowych.

Za sprzeciwem opowiedziało się 20 radnych, 2 było "przeciw", a 2 radnych wstrzymało się od głosu. 

Spacer z ekspertem i aktywistami

Zabrzanie mieli okazję pokazać swój sprzeciw w niedzielę 9 stycznia podczas spaceru po lesie Rokitnicko-Miechowickim z dr. Jerzym Paruselem - biologiem i leśnikiem. Na spacer, mimo niskiej temperatury, przyszło ponad 100 osób. Spacer zorganizowany został przez Kartel Kulturalny, Kamila Żbikowskiego i Magdalenę Gościniak.

– Ten las to teren o ogromnym znaczeniu przyrodniczym, historycznym i społecznym. Mogliśmy wczoraj (tj. 9 stycznia) posłuchać wielu ciekawych informacji i komentarzy dra Jerzego Parusela, który merytorycznie wspiera coraz liczniejszą grupę aktywistów walczących o ograniczenie planowanych wycinek na terenie Nadleśnictwa Brynek – przekazał Kamil Żbikowski - Lepsze Zabrze.

Postawę i zaangażowanie mieszkańców w obronie lasu doceniła Agnieszka Rupniewska.

– Poruszyło mnie ogromne zaangażowanie mieszkańców w sprawę wycinki lasu – przekazała zabrzańska radna Agnieszka Rupniewska. – To bardzo budujące widzieć jedność w tak ważnej sprawie. W końcu chodzi o "zielone płuca" Zabrza. Bardzo dziękuję mieszkańcom (szczególnie Magdalena Gościniak) za pojawienie się w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu. W takich chwilach utwierdzam się w przekonaniu jak WIELKI potencjał tkwi w mieszkańcach Zabrza.

Petycja w obronie lasu

Osoby będące przeciwne wycince lasu mogły również złożyć swoje podpisy pod petycją skierowaną do Rady Miasta Zabrze i Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik, której celem było wyrażenie przez władze Zabrza sprzeciwu wobec planowanego wzrostu etatów rębnych w nowym Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Brynek na lata 2022-2031. Pod petycją zebrano podpisy blisko 1000 osób, którym los naszego lasu nie jest obojętny.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Dawid

    A w Maciejowie nikt nie stanął w obronie wycinki drzew. Tyle drzew poszło na zapałki i nikt się nie interesował. A potem wsadzili jakieś patyki w ziemię na Orliku i chwalą się że posadzili sto dębów. A co z drzewami które miały dziesiątki albo i setki lat? Tacy jesteście pro eko? Niech się wypowie ktoś z urzędu miasta, niech się pochwali ile skasował do własnej kieszeni za wydanie zezwoleń na wycinkę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również