Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Przed nami XIII Metropolitalne Święto Rodziny

  • Dodano: 2020-05-18 08:15, aktualizacja: 2020-05-18 08:25

W miniony piątek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Rodzin. Zgodnie z założeniami Organizacji Narodów Zjednoczonych, która ustanowiła to święto w 1993 r., inicjatywa ma na celu pogłębienie świadomości na temat znaczenia rodziny i jej problemów we współczesnym świecie. W Zabrzu trwają właśnie przygotowania do obchodów XIII edycji Metropolitalnego Święta Rodziny, które ze względu na epidemię będziemy tym razem obchodzić w nieco inny sposób. 

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu.

Pielgrzymka odbyła się z okazji 750-lecia śmierci św. Jacka, patrona Śląska

Autorkami pomysłu zorganizowania imprezy promującej rodzinę były prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz śp. Krystyna Bochenek. 

Zależało nam na tym, by w organizację święta włączyły się: Kościół, samorząd, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia - wspomina prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, koordynator MŚR. - Przez ostatnie lata widać było, że oferta wydarzeń, imprez, spotkań, pikników, wystaw, przedstawień teatralnych, koncertów dla całych rodzin z roku na rok jest większa i coraz więcej samorządów angażuje się w MŚR. Ta oferta spotykała się ze znakomitym odbiorem ze strony rodzin, do których była skierowana. W tym roku Metropolitalne Święto Rodziny, impreza, która co roku gromadziła tysiące uczestników, będzie mieć zupełnie inną formułę. Ze względu na panującą pandemię, konieczna była rezygnacja z wielu wydarzeń. Dla części z nich przewidziano inną formę, wykorzystując media elektroniczne jako sposób dotarcia z przekazem do szerszego grona odbiorców - dopowiada prezydent Zabrza.

W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się m.in. Metropolitalny Konkurs Literacki, w którym udział będzie mógł wziąć każdy, kto chce wyrazić w formie pisanej swoje refleksje dotyczące rodziny. Znajdzie się tu miejsce zarówno na wspomnienia, na nawiązania do własnych przeżyć czy doświadczeń, jak i na fikcję literacką. 

23 maja (sobota) Sośnicowice zapraszają do wzięcia udziału w "Biegu wirtualnym dla Franka", który zmaga się z ostrą odmianą SMA1. Akcja odbędzie się w terminie: 23.05.2020, godz. 00.01 - 24.05.2020, godz. 23.59. Szczegóły pod adresem https://biegamyzsercem.pl/organizujemy/rok-2020/23-05-wirtualny-dla-ka%C5%BCdego.html

24 maja (niedziela), o godz. 12.00, w Katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona zostanie msza święta w intencji Jubileuszy Małżeńskich. Tego samego dnia, o godz. 10.00, msza święta w intencji rodzin Diecezji Gliwickiej odbędzie się w Katedrze św. ap. Piotra i Pawła w Gliwicach.

31 maja (niedziela), o godz. 13.00, arcybiskup Wiktor Skworc odprawi mszę świętą w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. Nabożeństwo będzie transmitowane za pośrednictwem telewizji. 

6 czerwca (sobota) na antenie TVS oraz na portalu www.tvs.pl transmitowany będzie program skierowany do dzieci pn. "I przez nas ma świat lepszym być".

Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny z pewnością będziemy przeżywać w specyficzny sposób, ale nie zapomnimy o jego najważniejszym celu i znaczeniu – o pokazywaniu, jak wielką potęgą są rodziny. Rodziny, które dzisiaj, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, znakomicie zdają egzamin. Ich członkowie udawadniają, że właśnie rodzina jest najpewniejszą inwestycją i że to w niej możemy zawsze liczyć na wsparcie - podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Patronat honorowy nad XIII MŚR objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc otaz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec. obchodom przyświeca tym razem hasło "Rodzina przestrzenią spotkania".

Więcej informacji nt. tegorocznej edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdziecie Państwo na stronie www.swieto-rodziny.pl

Przed nami XIII Metropolitalne Święto Rodziny

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.