Wiadomości z Zabrza

Przed nami XIII Metropolitalne Święto Rodziny

  • Dodano: 2020-03-06 09:30

5 marca, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, zorganizowana została konferencja inaugurująca XII Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Rodzina jako przestrzeń spotkania”.

Tradycyjnie, w sali Benedyktynka, zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa, samorządu terytorialnego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów. Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, Wojciech Skrzypek – dyrektor departamentu Biura Obsługi Zarządu i Zgromadzenia Metropolii w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Piotr Czarnynoga oraz Urszula Koszutska – radni Sejmiku Województwa Śląskiego.

Metropolitalne Święto Rodziny dotyka w tym roku dwóch wydarzeń, których nie można nie zauważyć. Chodzi o setną rocznicę urodzin Jana Pawła Wielkiego oraz beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Warto więc pamiętać przy tej okazji o ich naukach i słowach skierowanych do rodzin – stwierdził podczas konferencji arc. Wiktor Skworc. – Święto, którego obchody dzisiaj inaugurujemy, to święto rodziny; wspólnie ją promujemy i ukazujemy piękno rodzinnego życia. Wspólnie będziemy wypełniać treścią to hasło, które przyświeca tegorocznej edycji – dodał arcybiskup.

W trakcie spotkania przypomniano, iż idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Jak możemy przeczytać w liście intencyjnym arcybiskupa Wiktora Skworca oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik – "(...) W tym roku pragniemy spojrzeć na rodzinę jako przestrzeń spotkania. To właśnie w rodzinie spotykają się pokolenia, wymienia się doświadczenia, wzrasta się w wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i za drugiego człowieka. Spotkanie to nawiązywanie relacji, to wzajemne ubogacanie się i wspieranie. Prawdziwe i autentyczne spotkania zmieniają nasze życie. Mamy nadzieję, że refleksja nad rodziną będzie inspiracją dla przygotowywanych przedstawień teatralnych, koncertów muzycznych, paneli dyskusyjnych, konferencji, wystaw, wykładów, konkursów, imprez sportowych, festynów, pikników i innych okolicznościowych wydarzeń. Niech te piekne i radosne spotkanią pokażą jak wielkim skarbem i drogocennym darem jest rodzina (...)".

Polska samorządem stoi i myślę, że przez ostatnich 30. lat udowodniliśmy, że każdy obywatel jst dla nas ważny - stwierdziła podczas konferencji zorganizowanej 5 marca w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, koordynator MŚR. – Gdy zapytamy najmłodszych członków naszych społeczności "do kogo macie największe zaufanie", odpowiedzą najpewniej "do rodziny". I my właśnie dlatego chcemy wspierać rodzinę, by była źródłem miłości, zaufania i wrastania do pięknych rzeczy – dodała Małgorzata Mańka-Szulik.

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 23 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

Gwiazdą wieczoru będzie Anna Wyszkoni. Natomiast dzień później, w niedzielę, 24 maja, o godz. 12.00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej, m.in. o godz. 12.30 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (31 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. 7 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się natomiast Koncert finałowy Metropolitalnego Święta Rodziny, na który zaprasza Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Szczegółowe informacje dotyczące 13. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl

Komentarze (2)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    Nawet jak wybuchnie wojna to mecze na stadionie będą się rozgrywały.U Nas nie jest ważne bezpieczeństwo - liczy się tylko kasa.

  • Antoni

    Koronowirus?!Witam napiszę tylko tyle a może aż tyle.Jak nasze miasto Zabrze przygotowane jest na epidemię Koronowirusa????? Otóż wcale nie jest przygotowane nic ! To bardzo ważny problem dla mieszkańców tego miasta z tego co robiłem i gdzie byłem to te najważniejsze instytucje nie są nic zorganizowane i przygotowane na tą epidemię i zastanawia mnie na co czekają????? chyba na to jak będzie za późno,żaden szpital w Zabrzu nie ma żadnego programu i przygotowania na tą epidemię ( I PROSZĘ NIE WIERZYĆ W ICH BAJKI ) WIEM O TYM NA PEWNO !!!,podobnie jest w Polsce, tego tematu nie będę drążył bo co innego mówią a co innego robią w Telewizji z Panem Kurskim ( propagandzistą ) na czele, proszę wrócić do tego mojego forum jak Koronowirus (Nie daj Boże ) rozprzestrzeni się w Zabrzu i po całej Polsce.Nie wiem czy Władze Miasta nie mają środków na tego typu działania czy nie dopuszczają myśli o takim poważnym problemie, po prostu NIE ROZUMIEM I NIE CHCĘ ZROZUMIEĆ.Poczekam na kolejne wybory..

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również