Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Zabrze!

 • Dodano: 2016-11-24 10:30

Wczorajszego popołudnia po wizycie w Piekarach Śląskich, Pan Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Zabrze gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich, a następnie udał się na spotkanie z mieszkańcami organizowanego w Zabrzańskiej hali MOSIR.

Na spotkaniu prezydent został przywitany przez Panią Prezydent Miasta Zabrze Małgorzatę Mańka-Szulik. Pani Prezydent w swojej wypowiedzi podkreślała prężny rozwój miasta w ostatnich latach:

Zabrze to miasto które pięknie i prężnie się rozwija. intensywny rozwój miasta to poprawa gospodarki wodnościekowej i połączenie trasy średnicowej z autostradą A1 i A4.
Miasto Zabrze to miasto które miało 6 kopalń, a dziś górnicy na kopalni Makoszowy pracują na ostatniej kopalni i wydobywają węgiel na bezpiecznej i dobrze zaawansowanej kopalni.
Dziś w Zabrzu ma Pan okoliczność spotkać tych ludzi którzy nie tylko budują Śląsk ale budują również Polskę.
Panie prezydencie dziękujemy za przyjazd do naszego gościnnego miasta - Pani Prezydent Miasta Małgorzata Mańka-Szulik.

Pan Prezydent  na spotkaniu z mieszkańcami poruszył temat głośny w całej Polsce czyli problem kopalń i realizacji nowego wieloletniego planu Polskiego górnictwa:

Spotkałem się z przedstawicielami załogi kopalni Makoszowy i rozmawialiśmy na temat problemu kopalń o którym ostatnio jest głośno w całej Polsce. Powiedziałem że ja się absolutnie nie uchylam od dialogu i będę się starał ten dialog wspomagać. Chodź prawa kopalń nie jest łatwa z wielu przyczyn. Nie jest łatwa choćby dlatego że przez ostatnie lata, długie lata, nawet w te lata kiedy węgiel miał wysokie ceny na rynkach światowych można go było bardzo dobrze sprzedawać i były pieniądze z tego i to poważne. Poprzednia władza nie przeprowadziła żadnego poważnego planu dla polskiego górnictwa, nie przygotowano żadnej wieloletniej strategii. A przecież mamy największe zasoby węgla w Europie i możemy wydobywać jeszcze 200 lat. To jest nasz skarb, nasz podstawowy zasób energetyczny, to nasz własny surowiec.


Ale mam nadzieje że ten program, wieloletni program dla polskiego górnictwa zostanie wreszcie przygotowany. Rząd planuje nawet budowę nowych kopalń,chce aby polskie górnictwo się rozwijało, chce abyśmy korzystali z tego zasobu.

Rząd nie chce pozostawić bezpańsko  tego przemysłu który nam jeszcze został, chcą go wspierać i chcą żeby ten przemysł był jeszcze silny. - Prezydent Andrzej Duda

Prezydent w swoich wypowiedziach podkreślał ważność Śląska dla całej Polski: 

Śląsk jest dla Polski niezwykle ważny, jest miejscem związanym z bardzo silnym etosem pracy, pracy solidnej wykonywanej w trudzie, ciężkiej pracy.
Ta wspólnota i solidarność to są te kobiety które razem czekają pod kopalnią jeżeli jest jakaś zła wiadomość. Razem, tak żeby żadna z nich nie była sama.
To jest coś z czego cała Polska powinna czerpać. - Prezydent Andrzej Duda

Prezydent pochwalił również politykę prowadzoną przez władzę miasta Zabrze w kwestii rozwoju:

Dziękuje Pani prezydent za te słowa o rozwoju Zabrza na przestrzeni ostatnich lat. Rzeczywiście jeszcze kilka lat temu bezrobocie w Zabrzu wynosiło ponad dwadzieścia procent,a w tej chwili wynosi nieco ponad siedem procent, jest to zasługa dobrej polityki realizowanej przez władze miasta,samorząd miejski i to jest także zasługa państwa - mieszkańców. - Prezydent Andrzej Duda

Pan Prezydent na sam koniec swojej wypowiedzi, poruszył również temat gimnazjów i ich likwidacji:


Ja osobiście chodziłem do ośmioletniej szkoły i czteroletniego liceum. I jestem bardzo wdzięczny moim nauczycielom którzy dobrze mnie znali i poznali ucząc mnie najpierw przez osiem lat,a potem przez pełne cztery lata. I myślę że ten system w którym szkoła znała ucznia,a uczeń znał szkołę,a przede wszystkim środowisko tej szkoły w tym inni rodzice także znali ucznia było dobrym rozwiązaniem. Z całą pewnością trzeba uczyć inaczej niż mnie uczono w mojej szkole przed 89 rokiem, ale to już zapewniam państwa że Polska szkoła będzie uczyła prawdziwej polskiej historii w której wiadomo kto był zdrajcą, a kto był bohaterem. - Prezydent Andrzej Duda 

Po przemówieniu Pan Prezydent pożegnał się z mieszkańcami i zakończył spotkanie. 

A jak wy oceniacie wystąpienie Pana Prezydenta? 

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • konrad

  Zabrze sie rozwija wystarczy przejechac drogą kolo domu muzyki i zobaczyc droge sprzed 200 lat w rozsypce.albo brak parkingow czy o braku pracy nie wspomne.bezszczelnie kłamie ta szulik.

 • Hromani

  Wczoraj widziałem w TV jak ludzie protestują w sprawie wymiany stuletniej nawierzchni brukowanej na uliczce gdzie przejeżdża jeden samochód na kilku minut (chyba gdzieś w Szczecinie). Z tego powodu mieszkańcy domków jednorodzinnych nie mogą spać, otwierać okien i korzystać z przydomowych ogródków. Może by tak się też odwołać do mediów by w Zabrzu też ktoś się tym zainteresował?Mieszkańcy ulic de Gaulle'a, Piłsudskiego, Sobieskiego, Szczepaniakowej i wielu innych ulic z przełomu XIX i XX wieku też zapewne są szczęśliwi iż mogą mieszkać w tak pięknym i zabytkowym centrum miasta - gdzie ruch drogowy biję na głowę nawet średnicówkę.Wstyd dla miasta i włodarzy.Pozdrawiam czytających.

 • widz

  Hala jest pełna mieszkańców. Przecież widać :)

 • dodek

  Tyle ludzi,że szpilki nie wetkniesz! Jaki prezydent takie tłumy;)

 • zabrzanin

  A ilu mieszkańców i kto wiedział o jego przyjezdzie i spotkaniu z nim ????

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.