Premier RP Mateusz Morawiecki odwiedził dziś zabrzańską Kopalnię Guido i zwiedził nową trasę turystyczną poświęconą wydarzeniom z 1981 roku. Trasa "14 dni pod ziemią... Historia walki o wolność" upamiętnia najdłuższy podziemny strajk, który był reakcją na wprowadzenie stanu wojennego.
Wystąpienie Mateusza Morawieckiego w Kopalni Guido
W środę 8 grudnia Premier RP Mateusz Morawiecki odwiedził Kopalnię Guido w Zabrzu, w której zwiedził nową trasę turystyczną "14 dni pod ziemią... Historia walki o wolność".
– Jednym ze wspaniałych przystanków na drodze do wolnej Polski był najdłuższy strajk stanu wojennego, który obył się w Kopalni Piast – powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Kopalni Guido. – Chcę dzisiaj z całą mocą podkreślić, że jesteśmy wdzięczni wszystkim górnikom tamtej Kopalni Piast, ale także innym, którzy wtedy protestowali przed wprowadzeniem stanu wojennego – podziękował szef polskiego rządu.
Nowa trasa turystyczna w Kopalni Guido
Nowa trasa zabrzańskiej Kopalni Guido "14 dni pod ziemią... Historia walki o wolność" poświęcona jest wydarzeniom z grudnia 1981 roku, jakie rozegrały się w Kopalni Węgla Kamiennego Piast w Bieruniu. To właśnie tam ponad tysiąc górników przez dwa tygodnie protestowało przeciwko wprowadzeniu w naszym kraju stanu wojennego.
– Poznajcie historie, posłuchajcie o prawdziwej sile ducha walki i odkryjcie tajemnice najgłośniejszego strajku stanu wojennego. W zabrzańskich podziemiach poznacie historię najdłuższego, trwającego aż 14 dni strajku stanu wojennego w Polsce. Strach, co przyniesie jutro, brak kontaktu z bliskimi, ciężkie warunki panujące pod ziemią i ONI, walczący nie chcący się poddać. W czasie, kiedy na powierzchni debatowano jak namówić lub zmusić ich do wyjazdu, na dole przygotowywano się do przetrwania w kopalnianych warunkach. Bez dostępu do bieżącej wody, z malejącymi rezerwami jedzenia, bez dostępu do światła dziennego czekali. Niepewni co przyniesie jutro... Trwali przy swoim, a w tym czekaniu pod ziemią zastało ich Boże Narodzenie. Wyobrażacie sobie spędzić święta 650 metrów pod ziemią – czytamy w zapowiedzi przygotowanej przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Nowa trasa będzie dostępna dla zwiedzających od 9 grudnia.